Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüsten kurtulanlar bağışıklık hafızası oluşturuyor

Koronavirüsten kurtulanlar bağışıklık hafızası oluşturuyor

Cumartesi, 12 Eylül, 2020 - 09:45
Oxford laboratuvarındaki bilim insanı (Reuters)

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma,  yeni tip koronavirüsten kurtulanların gelecekte enfeksiyonla savaşmak için bir bağışıklık hafızasına sahip olup olmadıkları konusundaki tartışmaya son noktayı koydu.

İnsanların bağışıklık için iki kolu vardır: Bunlardan biri "B hücreleri" olarak bilinen hücreler tarafından üretilen antikorlar, diğeri ise "T hücreleri" olarak bilinen bağışıklık hafıza hücreleridir.

Önceki araştırmalar, koronavirüsün B hücrelerini antikor üretmek için uyardığını gösterirken, gelecekte enfeksiyonla savaşmak için T hücresinin hafızayı uyarıp uyarmayacağı açık değildi. Nature Immunology dergisinin son sayısında yayınlanan yeni çalışma, hastalığa neden olan virüs enfeksiyonunun T hücrelerine güçlü bir yanıt verdiğini gösteriyor.

Çalışmanın baş araştırmacısı olan Oxford Üniversitesi Tıbbi Araştırma Merkezi İnsan İmmünolojisi Bölümü'nden Dr.Tao Dong’un dergide yayınlanan açıklamasında, “T hücrelerinin bağışıklık tepkisini derinlemesine ve geniş bir şekilde inceleyerek, hastalık oranlarındaki değişimin nedenini ve enfeksiyonları nasıl önleyebileceğimizi veya tedavi edebileceğimizi daha iyi anlamaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Dong, “T hücreleri antikorlardan daha uzun süre dayanabilir ve bu nedenle, bir kişinin geçmişte koronavirüse yakalanıp yakalanmadığını, antikor seviyelerini düşürdükten sonra teşhis etmek için alternatif yollar sunabilirler” dedi.

T hücreleri, hastalıklı hücrelerin yüzeyinde görünen viral proteine çekilir ve T hücrelerine nerede ihtiyaç duyduklarını göstermek için bir nevi bayrak sallar.


Editörün Seçimi

Multimedya