Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE Dışişleri Bakanı: İsrail ile normalleşme, insanların çatışmalardan bıktığını ve istikrar istediğini gösteriyor

BAE Dışişleri Bakanı: İsrail ile normalleşme, insanların çatışmalardan bıktığını ve istikrar istediğini gösteriyor

Salı, 15 Eylül, 2020 - 15:45
BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nehyan (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nehyan, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesinin bölgede ilerleme için tarihi bir adım olduğu belirterek, Bahreyn'in İsrail ile normalleşme ilanının da zorlukların üstesinden gelmek için bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Şeyh Abdullah bin Zayid, bugün Beyaz Saray’da BAE-İsrail barış anlaşmasının imzalanması vesilesiyle Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan makalesinde, “İsrail ile normalleşme, insanların çatışmalardan bıktığını ve istikrar istediğini gösteriyor. Bölgedeki barış, yenilgi ve çatışma güçlerinin ortadan kaldırılmasına, bölgedeki gerginliğin azalmasına, barış ve güvenlik diyaloğunun başlamasına katkıda bulunacaktır. Bu, anlaşmanın birinci önceliğidir” yorumunda bulundu.

Birinci ve en acil önceliğin gerilimleri hafifletmek, barış ve güvenlik konusunda bölgesel bir diyalog başlatmak olduğunu vurgulayan BAE Dışişleri Bakanı kaleme aldığı makalenin devamında şu ifadelere yer verdi;

“İkinci öncelik, barış içinde bir arada yaşama topluluğunu genişletmektir. BAE’de farklı bir örnek oluşturmaya çalışıyoruz. İslam, ılımlılık, entegrasyon ve barışın gerçek ilkelerine bağlıyız. Üçüncü öncelik, bölge genelinde fırsat ve anlayış üreten güçlü bir ekonomik ve kültürel alışveriş hareketi oluşturmaktır.”

BAE’nin barışa yönelik her adımda Filistin liderliğinin yanında olmaya devam edeceğini bildiren Şeyh Abdullah bin Zayid, BAE-İsrail anlaşmasının Batı Şeria’daki ilhakı durdurduğunu belirterek, Filistin liderliğini verimli görüşmeler yapma fırsatı yakalamaya çağırdı.

Bununla birlikte, normalleşmenin, Filistinlilere haklarını verme ve devletlerini kurma yönündeki ilerleme yolundan kendilerini ayırmayacağının da altını çizdi.

BAE Dışişleri Bakanı, Arap olmayan bazı güçlerin çatışma yaratan kısa ömürlü imparatorluklar hayal ettiğini öne sürerek, “Şimdi öncelik toplumlarımızı geliştirmeye ve bölgeyi istikrara kavuşturmaya devam etmektir” şeklinde bir ifade kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, BAE, Bahreyn ve İsrail heyetlerinin bugün iki barış anlaşmasını imzalayacağı törene ev sahipliği yapacak.

Beyaz Saray’da yapılacak törende anlaşmalara imzayı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nehyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyani atacak.

Şartları ve detayları henüz tam olarak açıklanmayan anlaşmaya göre BAE ve Bahreyn, daha önce kendilerine savaş açmamış olan İsrail ile diplomatik, ticari ve ekonomik ilişkiler kuracak.

İki anlaşma, İran’ın tehditleri ve Türkiye’nin hırslarına karşı gayrı resmi bir ittifakı güçlendirecek ve BAE'nin gelişmiş ABD silah anlaşmaları elde etmesine yol açacak.


Editörün Seçimi

Multimedya