Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump, Çin lehine karar alan Dünya Ticaret Örgütü’nü tehdit etti

Trump, Çin lehine karar alan Dünya Ticaret Örgütü’nü tehdit etti

Çarşamba, 16 Eylül, 2020 - 10:00
ABD Başkanı Donald Trump (AP)

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) Çin ile yaşanan ticaret çatışmasında aldığı karara ilişkin bir bilgisinin olmadığını ancak bunu inceleyeceğini söyledi.

Çin ile girdiği ticaret savaşının ortasında Trump, ABD’nin milyarlarca dolar değerindeki Çin ürünlerine koyduğu gümrük vergilerinin küresel ticaret kurallarını ihlal ettiğine dair açıklamalardan bulunan WTO’nun bir hayranı olmadığını yineledi.

Reuters haber ajansına göre Trump’a Beyaz Saray’dan ayrılırken karar hakkında bir soru yöneltildi. Trump da bunun hakkında bir bilgisinin olmadığını söyledi.

Trump “O zaman WTO ile ilgili bir şeyler yapmamız gerekecek çünkü Çin’in işlediği suçtan paçayı kurtarmasına izin verdiler. Buna bir göz atacağız. Ancak ben WTO’nun büyük bir hayranı değilim. Size şu anda söyleyebileceğim tek şey belki de bize büyük bir iyilik yaptıklarıdır” ifadelerini kullandı.

WTO, ABD’nin Çin malları üzerine koyduğu gümrük vergilerinin uluslararası ticaret kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek, Başkan Donald Trump’ın Çin’e karşı ticaret savaşının başlıca dayanağını zayıflattı.

Dünya Ticaret Örgütü’nün üç üyeli paneli ABD’nin 2018 yılında Çin mallarına koyduğu gümrük vergilerinin uluslararası kuralların bir ihlali sayıldığı ifade edildi.

Washington, değeri 550 milyar doları aşan Çin ürünlerinin ithalatına gümrük vergisi getirdi.

Bloomberg haber ajansı panel tarafından yayınlanan bir raporda, “ABD, tedbirlerin geçici olarak gerekçelendirildiğini gösterme sorumluluğunu yerine getirmedi” ifadelerinin geçtiğini bildirdi.

Karar Pekin’in iddialarını desteklerken, Washington’un 60 gün içerisinde kararı temyize götürme hakkı bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya