Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, Özerk Yönetim’den DEAŞ’lı bir ailenin yetim kız çocuğunu teslim aldı

İngiltere, Özerk Yönetim’den DEAŞ’lı bir ailenin yetim kız çocuğunu teslim aldı

Perşembe, 17 Eylül, 2020 - 15:15
İngiltere'nin Suriye Özel Temsilcisi Martin Longden ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Dr. Abdülkadir Ömer (Şarku’l Avsat)

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, DEAŞ’e üye olduğundan şüphe edilen bir ailenin yetim kalan kız çocuğunu İngiltere'nin Suriye Özel Temsilcisi Martin Longden başkanlığındaki heyete teslim etti.

İngiltere merkezli Save the Children adlı çocuklara yardım örgütünün yayınladığı rapora göre, ülkesine dönen 4 yaşındaki İngiliz çocuğun mülteci kamplarında yaşayan ve Suriye'nin kuzey doğusunda mahsur kalan 60 İngiliz çocuğun arasında yer aldığı kaydedildi.

Kamışlı Daire Başkanlığı’nın Dış İlişkiler bölümünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Longden şunları söyledi:

“Birleşik Krallık, kuzey ve doğu Suriye'deki zor durumun farkında. Örgütün ortadan kaldırılmasına rağmen tehdit mevcut. Bu nedenle Uluslararası Koalisyon'u desteklemeye ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG)  ile çalışmaya devam ediyoruz.”

Longden uluslararası toplumu, radikal  örgütün şüpheli üyelerinin bulunduğu hapishane ve gözaltı merkezleri konusunda Özerk Yönetim bölgelerinde istikrarı sağlamaya çağırdı. Açıklamasında el Hol ve Roj gibi büyük mülteci kamplarının çok sayıda yabancı ve Batılı aileleri kapsadığına değinen yetkili, ülke genelindeki istikrarsızlık, çatışma ve kaosun sona ermesi için acil  kapsamlı  bir siyasi çözüme ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

İngiltere, askeri operasyonların sona ermesi ve DEAŞ’ın askeri ve coğrafi olarak ortadan kaldırılmasının ardından geçen yıl içinde üç yetim çocuğu almıştı. Söz konusu kız çocuğun ülkesine geri dönüşü hakkında değerlendirmelerde bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Twitter hesabından şunları söyledi:

“İngiliz bir çocuğu Suriye’den geri getirebildiğimiz için mutluyuz. Çocukların mümkün olduğunca velileri olmadan güvenli bir şekilde geri dönüşünü kolaylaştırmak yapılacak en doğru şeydir.”

Dış İlişkiler Daire Başkanı Dr. Abdülkadir Ömer, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada tarafların bölgedeki insani durumu ve yönetimin çalışmalarının karşılaştığı zorlukları görüştüğünü belirterek özellikle  yeni koronavirüsün yayılması nedeniyle salgının kamp ve gözaltı merkezlerinin yanı sıra bölgedeki etkisiyle mücadele yollarını masaya yatırdığını kaydetti.

İngiltere’nin Suriye krizinin uluslararası kararlara uygun olarak çözülmesindeki rolünün önemine değinen Ömer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Londra, DEAŞ ile mücadele konusunda Uluslararası Koalisyon'un sahadaki ortaklarından biri olduğu için önemli bir role sahip. Genel durum ve krizi BM kararlarına uygun olarak çözme ihtiyacı hakkında da görüş alışverişinde bulunduk.”

Ömer ayrıca uluslararası topluma Suriye’nin kuzeydoğu bölgelerine destek verme çağrısında da bulundu.

Diğer yandan BM Genel Sekreteri'nin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Virginia Gamba dün SDG liderleriyle gerçekleştirdiği toplantıda, Suriye'nin kuzeyinde ve doğusunda gözaltına alınan DEAŞ ailelerinin çocuklarının durumu, ülkelerine dönme olasılıkları ve rehabilitasyon merkezleri kurulması gerekliliğini gündeme getirdi.

6 saat süren toplantıya Gamba’nın yanı sıra . Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), SDG'nin başındaki isim olan Mazlum Kobani (Ferhat Abdi Şahin), Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi  Eş Başkanı Abdulhamid el-Mihbaş ve askeri yetkililer de katıldı.

SDG Sözcüsü Mustafa Bali, toplantıda DEAŞ ve Suriyeli olmayan ailelerin çocuklarının koşullarının ve ülkelerine geri dönme olasılıklarının görüşüldüğünü aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya