Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta aktivist kaçırıldı gösteriler alevlendi

Irak’ta aktivist kaçırıldı gösteriler alevlendi

Pazartesi, 21 Eylül, 2020 - 12:45
Kaçırılan aktivist Sacid el Iraki (Facebook)

Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinin kent merkezi Nasıriye’de yeniden gösteriler düzenlendi. Nasıriye geçtiğimiz yıl Ekim ayında Irak’ta protesto hareketlerinin ana kalelerinden biri olup önümüzdeki ay gösterilerin birinci yılı vesilesiyle yeniden hareketlilik yaşayabilir. Nasıriye’de kimliği belirsiz silahlı bir grubun sivil aktivist Sacid el-Iraki’yi kaçırması ve arkadaşını yaralamasıyla yaşanan gerilim sebebiyle yeni gösteriler düzenleniyor.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, hükümetin, göstericiler sırasında güvenlik güçleri tarafından 500'den fazla kişinin öldürüldüğü ve yaklaşık 25 bin kişinin yaralandığı protesto hareketinin kurbanlarını anmak için başkent Bağdat ve Nasiriye'de  anıt yapma niyetini açıkladı.

Aktivistlere göre, Nasıriye şehri dün, göstericilerin Fırat Nehri üzerindeki iki yakayı birbirine bağlayan köprüleri kesmelerinin yanı sıra yerel yetkililere ve polise kaçırılan aktivistin serbest bırakılması için baskı yaptı.

Nasıriye’deki bazı göstericiler, başkent Bağdat’ta ABD hava güçleri tarafından öldürülen İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleyman ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis aşiret üyelerini, kaçırılma olayının arkasında olmakla suçluyor. Zikar polisi isi herhangi bir partiyi ve aşireti suçlamıyor.

Polis Amiri Tuğgeneral Hazım el Vaaili konuyla ilgili dün yaptığı açıklamada, sivil aktivistin kaçırılmasına neden olan faillerin yakalanması adına tüm güvenlik birimlerinin alarm durumuna geçtiğini söyledi. Amir, “Elimizdeki bilgiler, meydana gelen adam kaçırma olayının, tedavi gören ve hastaneden ayrılan Sacid el-Iraki'ye refakat eden kişilerden birinin yaralanmasına neden olduğunu gösteriyor” dedi.

Nasıriye kentinden akademisyen ve aktivist Abdulvahhab el-Hamdani Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Sacid el Iraki’nin Nasıriye’nin en önde gelen aktivistlerinden biri olduğunu, radikal İslami partilere yönelik sert eleştiriler yönelttiğini ve daha önce suikast tehditleri aldığını ancak buna rağmen durmadığını belirtti. Hamdani açıklamasında, Sacid’in  bir arkadaşıyla birlikte Nasıriye’nin merkezindeki el Hububi Meydanı’nda daha önce vurulan bir arkadaşının yanına gittiğisırada kaçırıldığını ve yanındaki arkadaşının ise yaralandığını ifade etti.

Yetkili olayın Nasıriye’nin kuzeyinde meydana geldiğini ve burada İbrahimi aşiretinin bulunduğunu vurguladı. Kabileye mensup kişilerin Sacid’in kaçırılma olayının arkasında olan isimler olduğu düşünülüyor. Polis unsurlarının ise Sacid el-Iraki’nin serbest bırakılması için kaçıran kimselerle görüşme yaptığından bahsediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya