Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir'de koronavirüs vaka sayısı 50 bini geçti

Cezayir'de koronavirüs vaka sayısı 50 bini geçti

Salı, 22 Eylül, 2020 - 09:15
Başkent Cezayir'de bir restoranda maske takan çalışanlar (AFP)

Cezayir Sağlık, Nüfus ve Hastane Reformu Bakanlığı, ülkede Şubat ayında salgının ortaya çıkmasından itibaren koronavirüs vaka sayısının 50 bini geçtiğini ancak günlük vaka sayılarının gerilemekte olduğunu duyurdu.

Fransız haber ajansının (AFP) aktardığına göre, pazartesi akşamı açıklanan son verilerde, 25 Şubat’ta ilk vakanın kaydedilmesinden bu yana toplam 50 bin 23 vakanın kaydedildi ve bin 697 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Ağustos ayından bu yana günlük vaka sayılarında gerileme kaydediliyor. Vaka sayılarında en yüksek rakam olarak 26 Şubat tarihinde 675 kişinin kaydedilmesine karşılık pazartesi günü 24 saat içerisinde 197 hasta tespit edildi.

Günlük vaka sayılarında kaydedilen bu düşüş yetkililerin bazı bölgelerde karantina önlemlerinin hafifletmelerine imkân sağladı. Yetkililer bazı bölgelerde önlemleri tamamen kaldırarak 31 Ağustos’ta kafelerin, restoranların ve camilerin (bini aşan kapasitesi bulunan) ve plajların tekrar açılmasına izin verdi. Daha sonrasında ise kreş, kütüphane ve müzelerin açılmasına karar verildi.

Cezayir’in 48 eyaletinden 18’inde hala gece 23.00’den sabah 06.00’ya kadar kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Öte yandan okullar Mart ayından bu yana kapalı kaldı. Üniversitelerde ise uzaktan öğretim ile dersler devam ediyor.

Kara sınırları, hava ve deniz sahaları kapalı tutulurken, toplantılar, gösteriler, düğünler ve cenazeler 30 Eylül’e kadar yasaklı kalacak. 


Editörün Seçimi

Multimedya