Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron, Birleşmiş Milletler’in ‘kaos içerisinde’ olduğunu düşünüyor

Macron, Birleşmiş Milletler’in ‘kaos içerisinde’ olduğunu düşünüyor

Salı, 22 Eylül, 2020 - 09:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (Reuters)

Birleşmiş Milletler’in (BM) kuruluşunun 75. yıldönümü vesilesiyle dün düzenlenen toplantıda konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron BM için “Ortak evimiz, bugün tıpkı dünyamız gibi bir kaos içerisinde” ifadelerini kullandı. Macron yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı yapılacak hareketin bu kurum çerçevesinde yapılması gerektiğini vurguladı.

Macron “Temelleri sarsıldı, duvarları bazen onu inşa edenlerin saldırısına maruz kalarak harap oluyor” ifadelerini kullandı. Macron konuşması sırasında herhangi bir ülkenin adından söz etmedi ancak dolaylı yoldan üç yıl önce BM ve diğer uluslararası kuruluşlardan uzaklaşan Donald Trump yönetimindeki ABD’yi hedef aldığı düşünülüyor.

AFP’ye göre Macron’un bu açıklamaları daha önce kaydedilen ve BM’nin web sitesinde yayınlanan bir video içerisinde geldi. BM’nin kuruluşunun 75. yıldönümünde düzenlenen sanal zirvede yaklaşık 200 ülkeden liderlerin ve delegelerin konuşma yapacağı bildirilmişti.

Macron “Aşılmayacağını düşündüğümüz kırmızı çizgiler ihlal edildi; ilhak savaşları yapıldı, kimyasal silahlar kullanıldı, cezasız kalan toplu tutuklamalar yapıldı… Kazandığımızı düşündüğümüz haklar ihlal edildi ve çatışmalarımızın esiri olan uluslararası sistemimiz artık bu ihlalleri cezalandırma gücüne sahip değil” dedi.

Macron “Salgının harap olma korkusunu ve toplu acziyetin hikayesini körüklediği bir zamanda, çok net bir şey söylemek istiyorum; acil sağlık durumu, iklim sorunları, temel hakların gerilemesi ile mücadelede şimdi, burada, harekete geçmemiz gerekiyor” dedi.

Macron bunun “işbirliği için tüm muhtemel alanlardan yararlanan, arzu eden ve yapabilen kişilerle” olacağını vurguladı. Ancak daha fazla ayrıntıya girmedi.

Macron “Kendi açımdan sözlerden daha çok etkili olan çok taraflılığa inanıyorum” diyerek Avrupa, Afrika ve Dünya Sağlık Örgütü’nde (WHO) salgın ile mücadelede elde edilen başarılara işaret etti.


Editörün Seçimi

Multimedya