Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İdlib’e yönelik Rus saldırılarına sessiz kalan Ankara, Moskova’dan Menbiç ve Tel Rıfat’ı istedi

İdlib’e yönelik Rus saldırılarına sessiz kalan Ankara, Moskova’dan Menbiç ve Tel Rıfat’ı istedi

Salı, 22 Eylül, 2020 - 10:00
Fırat’ın doğusunda bir ABD askeri aracının yanında motosikletli bir Suriyeli (AFP)

Türk ve Rus askerleri, Suriye’nin İdlib bölgesinde ortak koordinasyon tatbikatı yaparken, taraflar iki haftalık bir aradan sonra Haseke kırsalında 94. ortak devriyeyi gerçekleştirdi. Öte yandan Türkiye heyetler arası görüşmede Rus tarafı ile pazarlık kozu olarak Menbiç ve Tel Rıfat’ın kendilerine teslim edilmesini istedi.

Türk kaynaklara göre Türk ve Rus askerleri, Halep-Lazkiye arasındaki M4 karayolunda dün ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Söz konusu tatbikatta, ortak devriyelere saldırılması gibi acil durumlarda devriye görevinde yer alan askerlerin koordinasyonuna ve özel sinyaller kullanılarak iletişim kurulmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildi.

Ayrıca tatbikatlar sırasında yaralı askerler ve hasar alan askeri araçların tahliyesi ile olası bir saldırı durumunda destek güçlerinin nasıl hareket edeceğine ilişkin eğitim alındı.

Aynı bağlamda, Türk-Rus kuvvetleri Haseke kırsalındaki Derbesiye’nin batısında yeni bir ortak devriye gerçekleştirdi. Şeyrek köyünden başlayan devriye, Ebu Rasin’in kuzey kırsalında kadar gitti.

Rus güçleri, bazı radikal grupların Suriye’nin kuzeyindeki Rus varlığını ve Türk-Rus anlaşmasını reddetmesi sonucu devriyelere tekrarlanan saldırılar nedeniyle geçtiğimiz hafta M4 karayolunda Türk askerleri ile ortak devriye yapmaktan kaçınmıştı.

Rusya, son günlerde İdlib’in güney, kuzey ve batı eksenlerini vurarak, Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) ve diğer radikal grupları hedef alırken Türkiye sessiz kaldı.

Gözlemciler bu durumu, Astana anlaşmaları ve Rusya ile İdlib hakkındaki ikili anlaşmalar uyarınca, radikal grupları ılımlı Suriyeli muhalif gruplardan ayırma konusunda Türkiye’nin yükümlülüklerini şimdiye kadar yerine getirmemesine bağladı.

Türkiye, Suriye ve özellikle İdlib’deki durumu görüşmek üzere Türk ve Rus heyetlerinin Ankara’da yaptığı toplantıyla aynı zamana denk gelen Rusya’nın bu hava saldırılarına herhangi bir yanıt vermedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, İdlib’deki bazı Türk askeri gözlem noktalarını etkileyen rejim saldırılarının yanı sıra Rusya’nın hava saldırılarına Türkiye’nin yanıt vermemesini, bu saldırıların İdlib’deki durum veya onun nüfuz alanlarını etkilememesine bağladı.

Türkiye bu nedenle, Rusya’nın teklif ettiği gibi Suriye’nin kuzeybatısındaki gerginliği azaltma bölgesi ve rejimin etki alanlarındaki askeri gözlem noktalarının sayısını azaltmayı ve bu noktalardan ağır silahlarını çekmeyi reddetti.

Kaynaklara göre Türkiye heyetler arası görüşmede Rus tarafı ile pazarlık kozu olarak Menbiç ve Tel Rıfat’ın kendilerine teslim edilmesini ve Suriye Demokratik Güçleri’nin(SDG) oralardan çekilmesini istedi ancak bu talep Ruslar tarafından reddedildi.

Kaynaklar, Ankara ve Moskova’nın İdlib konusunda sürekli bir askeri istişare mekanizması sürdürdüğünü de belirtti.

Türk ordusu, Rusya’nın önerilerini reddettikten sonra İdlib’deki gözlem noktalarına son günlerde daha fazla takviye gönderdi.


Editörün Seçimi

Multimedya