Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayısı düşmeye devam ediyor

Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayısı düşmeye devam ediyor

Bahreyn’de aşı testlerine katılanlarda herhangi bir yan etki görülmüyor.
Salı, 22 Eylül, 2020 - 09:15
Suudi Arabistan’da alınan tedbirlere bağlı kalınması vaka sayılarını düşürüyor. (SPA)

Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) dair istatistiklerde son iki aydır önemli bir düşüş kaydediliyor. Aktif ve kritik vaka sayılarındaki düşüş salgının ülkede ilk görüldüğü dönemdeki değerlerine döndüğünü gösteriyor.

Ülkede vakalar ikinci günde de 500’ün altında oldu. Sağlık Bakanlığı dün 492 yeni vaka kaydedilmesi ile toplam sayının 330 bin 349’a yükseldiğini ve bin 60 kişinin daha sağlığına kavuşması ile iyileşenlerin sayısının toplam 311 bin 499’a yükseldiğini duyurdu. 

Bakanlık ayrıca dün 27 kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirmesinin ardından ölü sayısının 4 bin 512’ye ulaştığını bildirdi.

Açıklamada ayrıca aktif vaka sayısının 600 kişi azalarak 14 bin 235 olduğu, kritik durumdakilerin de bin 133’e düştüğü bilgisi verildi.


Kuveyt 

Kuveyt Sağlık Bakanlığı 762 kişinin daha sağlığına kavuşmasının ardından ülkede iyileşenlerin sayısının 90 bin 930’a ulaştığını, 530 kişiye daha koronavirüs teşhisi konulması ile toplam vakanın 99 bin 964’e yükseldiğini duyurdu. Bir kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısının 585 olduğunu kaydetti.

Bakanlık ayrıca yoğun bakım ünitelerindekilerin sayısının 95, tedavi gören toplam vaka sayısının da 8 bin 449 olduğu bilgisini paylaştı.


Bahreyn

Bahreyn’deki koronavirüs aşısının üçüncü aşama klinik testlerine gönüllü katılımın testlere olumlu katkılarda bulunduğu vurgulandı. Bunun araştırmalar için önemli bir alt yapı oluşturacağı kaydedildi. Gönüllüler ayrıca sağlık personeline ve aşı üzerinde çalışan ekibe olan güvenlerini aktardılar.

Veriler, Bahreyn Haber Ajansı (BNA) tarafından yayınladı. Açıkalamada, test katılımcılarının normal yaşamlarına devam etmelerini engelleyen hiçbir yan etkinin olmadığı belirtildi. Aşının inaktif koronavirüse dayalı olmasının yanı sıra hafif ve yan etkisiz olduğu vurgulandı.

Gönüllüler yaptıkları açıklamalarda aşı testlerine katılımın, insanlığın virüsten kurtulmasına katkı sağlanması için  önewmli bir görev olduğunu aktardılar.


Umman

Umman Sağlık Bakanlığı 576 yeni vakanın daha tespit edilmesiyle birikte ülkede koronavirüse yakalananların sayısının 94 bin 51’e yükseldiğini, 7 kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini ve toplam ölü sayısının 853 olduğunu duyurdu. Bu verilerin vakaların yüzde 0,9’una işaret ettiği bilgisinin verildiği açıklamada 318 kişinin daha sağlığına kavuşması ile iyileşenlerin sayısının 85 bin 781 olduğu bildirildi. İyileşme oranının da yüzde 91,2’ye ulaştığı kaydedildi.

 
Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı, 217’si yerel, 11’i yurt dışından ülkeye dönen ve karantinaya tabi tutulan olmak üzere 228 yeni bulaş tespit edildiğini, böylece aktif vaka sayısının 2 bin 853’e yükseldiğini aktardı. 237 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşenlerin sayısının da 120 bin 540’a ulaştığı bilgisi paylaşıldı.

Bakanlık ayrıca bir kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirmesiyle toplam ölü sayısının 211’e yükseldiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya