Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hollandalı bir şirket canlı tabut üretti

Hollandalı bir şirket canlı tabut üretti

Perşembe, 24 Eylül, 2020 - 10:30
Canlı tabut fikrinin sahibi Bob Hendrikx. (Reuters)

Hollanda merkezli bir şirket malzeme olarak ahşap yerine mantar kullanarak biyolojik olarak çözünebilen ve insan bedenini bitkiler için temel besin maddelerine dönüştüren “canlı tabut” geliştirdi. 

Loop adlı şirket, tabutun mantar liflerinden ve köklerinden üretildiğini, tabanının yosunlarla kaplanarak insan bedeninin çözünme sürecinin uyarılmasının sağlandığını açıkladı.

Yaşayan tabut fikrinin sahibi Bob Hendrikx, Reuters’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Mantar doğadaki en büyük geri dönüşümcüdür. Daima besin arar ve bunları bitkilerin besin maddelerine dönüştürür. Çernobil’de de nükleer felaketin etkisinden toprağın temizlenmesi için kullanıldı. Bölge son derece kirli olduğu için aynı şey mezarlıklarda da oluyor. Mantar metalleri, yağları ve plastik maddeleri sever.”

Tabut, şirketin Delft Teknik Üniversitesi’ndeki laboratuvarında, tabut üretimi için hazırlanan bir kalıbı bir hafta içinde mantar lifleri ve talaş karşımında bir bitki gibi yetiştiriyor.

Karışımdaki mantarın büyümesinin ardından tabut kuruyor ve 200 kilograma kadar ağırlık taşıyabilecek sertlikte oluyor.

Defin işleminin ardından toprağın içindeki su ile iletişime geçen tabut 30 ila 45 günlük bir sürede çözünmeye yardımcı olmaya başlıyor.

Cesedin çözünmesinin geleneksel tabutlarda olduğu gibi 10 ila 20 yıl değil, yalnızca iki veya üç yıl sürmesi bekleniyor.

Hendrikx, Loop’un şu ana kadar bin 500 euro fiyattan (bin 761 dolar) on tabut sattığını bildirdi. “Yaşayan tabut toprak ile karıştığında onu sulayıp tohum ekebilir, mezarın üzerinde hangi ağacın olacağına karar verebilirsiniz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya