Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan'ın eski Başbakanı Sadık el-Mehdi: Mehdi’den İsrail ile normalleşmeye karşı kampanya

Sudan'ın eski Başbakanı Sadık el-Mehdi: Mehdi’den İsrail ile normalleşmeye karşı kampanya

Pazar, 27 Eylül, 2020 - 13:45
Sudan'ın eski Başbakanı Sadık el-Mehdi

Sudan'ın eski Başbakanı Sadık el-Mehdi, ülkedeki geçiş hükümeti ile İsrail arasında “barış değil teslimiyet anlaşması” olarak nitelendirdiği herhangi bir anlaşma hamlesine karşı siyasi ve halkçı bir kampanya yürüteceğini duyurdu. Ayrıca hükümet yetkililerini, aşırılık yanlısı grupların bunu ülkede isyan çıkarmak için bir neden olarak göreceği için herhangi bir bireysel girişimde bulunmamaları konusunda net bir taahhüt beyan etmeye çağırdı. 

Sudan'da ana muhalefetteki Milli Ümmet Partisi’nin ve ülkede önde gelen dini bir topluluk olan Ensar Hareketi'nin Lideri olan Sadık el-Mehdi'nin, "Sudan'ın adının teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılmasının normalleşme anlaşması ile bağlantılı olduğunu, Sudan halkının haysiyetini aşağılayan bir şantaj olduğunu" belirtti.

Sudan'daki iktidar koalisyonunun bir parçası olan Parti, mevcut geçiş hükümetinin önemli meseleleri değerlendirme yetkisine sahip olmadığını belirterek İsrail ile ilişki kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Mehdi, dün Hartum'da bir siyasi forumda yaptığı açıklamada geçiş hükümetinin ülkeyi çatışmaya kapı açan tartışmalı pozisyonlara iten herhangi bir girişimde bulunma hakkına sahip olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Egemenlik Konseyi yetkililerini ve bakanları resmi medyada, ülkede fitne çıkaracak bireysel adım atmayacaklarına dair taahhütlerini açıklamaya çağırıyoruz.”

Mehdi açıklamasında, siyasi partilere, aşiretlere, Sufi tarikatlarına ve İslami örgütlere, bazı grupların teşvik etmeye çalıştığı normalleşmeye karşı ortak bir tutum geliştirme çağrısında bulunan bir kampanyayı başlattığını duyurdu. Mehdi, “Düşmanlık taraftarı ve ırkçı bir devletle normalleşme için karar veya eylemde bulunan herkes için 10 yılı geçmeyen hapis cezası veya para cezası verilmesine yönelik ceza hukukunda bir kanunun kabul edilmesi için bir hukuk komitesi kurduğuna” dikkat çekti.

Mevcut normalleşme dalgasını teslimiyet olarak nitelendiren ve barışla hiçbir ilgisi olmadığını belirten Mehdi, Arap-İslam konumuna dikkat çekerek İsrail'in Filistin meselesiyle ilgili uluslararası kararlara uyması gerektiğini ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump'ın Başkanlık seçimlerinde Amerikan Yahudilerinin oylarını kazanmak için bu normalleşmeyi benimsemeye istekli olduğunu vurgulayan Mehdi, Sudan'ın terörü destekleyen devletler listesinden çıkarılmasını normalleşmeye bağlamanın "Sudan halkının haysiyetine hakaret eden bir şantaj anlaşması" olduğunu söyledi. “Sudan, şanlı devrimi nedeniyle bu listeden çıkarılmayı ve dış borçlarından muaf tutulmayı zaten hak ediyor” diyen Mehdi, ABD ve İsrail'in bölgede barış meselesiyle hiçbir ilgisi olmayan partizan çıkarları için Sudan'ı normalleşmeye doğru sürüklemeye çalıştıklarını belirtti.

Mehdi'nin açıklamaları, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda geçiş hükümeti ile İsrail arasında dolaylı müzakerelerin yapıldığı bir dönemde geldi. Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ve üst düzey bakanlık heyeti, geçen hafta Abu Dabi'de Sudan'ın terörizm listesinden çıkarılması ve İsrail'le barış konusunu ele almak için ABD’li yetkililerle görüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya