Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus ve Cezayir, Libya krizine siyasi bir çözüm önerisini vurguladı

Tunus ve Cezayir, Libya krizine siyasi bir çözüm önerisini vurguladı

Salı, 29 Eylül, 2020 - 15:15
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Cezayir Dışişleri Bakanıyla dün Kartaca Sarayı’nda Libya’daki duruma ilişkin görüşmesi sırasında (EPA)

Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum, Libya’da dış müdahaleden uzak siyasi bir çözüme yönelik baskıların artırılmasıyla ilgili olarak ülkesinin tutumuyla Tunus’un tutumu arasında uyum olduğunu vurguladı.

Bukadum’un bu açıklaması, dün Tunus’a yaptığı üçüncü ziyareti sırasında geldi. Bukadum, Tunus ziyaretinde, Tunuslu mevkidaşı Osman el-Cerendi, Cumhurbaşkanı Kays Said ve Başbakan Hişam el-Meşişi ile görüşmeler yaptı.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) bazı kısımlarını aktardığı Tunus Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bukadum Tunus’taki görüşmelerinde, “Libyalıların dış müdahaleden uzak, kendi aralarında kuracakları bir diyalog yoluyla, Libya’nın güvenliğini, birliğini ve egemenliğini korumaya yönelik siyasi çözüm sürecini ilerletmesi için ortak çabaların sürdürülmesine karar verildiğini ifade ettiği” belirtildi.

Sınırlarındaki istikrarsızlığın tehlikelerinden endişe duyan Cezayir, bölgesel diplomatik arenadaki rolünü yeniden canlandırmaya ve Libya’yı etkisi altına alan krizde arabulucu rolü oynamaya çalışıyor. Ayrıca Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un yakın bir tarihte Tunus’a bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

Libya, 2011 yılında NATO’nun askeri olarak destek verdiği bir ayaklanmayla Muammer Kaddafi rejiminin düşmesinden bu yana kaos ve şiddet olaylarına tanık oluyor. Libya’nın doğusunda güçlü bir pozisyon elde eden Mareşal Halife Hafter’in geçen yıl, Ulusal Mutabakat Hükümetinin merkezi olan Trablus’u kontrol altına almak için gerçekleştirdiği saldırının, hükümete sadık güçler tarafından başarılı bir şekilde durdurulmasının ardından Libya krizi daha da derinleşti. Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, bir yıldan uzun süren çatışmaların ardından, Batı Libya’nın kontrolünü yeniden ele geçirdi ve Hafter, Haziran başında batı ve kuzey batıda kontrolü altında tuttuğu yerler ve diğer bölgelerden çekildi.

22 Ağustos 2020 tarihinde çatışmanın her iki tarafı da ayrı ayrı açıklamalar yaparak bir an önce kesin olarak ateşkes ilan ettiklerini, önümüzdeki yıl ülke genelinde seçimlerin düzenleneceğini duyurdu. Birleşmiş Milletler taraflar arasındaki “bu önemli mutabakatı” memnuniyetle karşıladı.


Editörün Seçimi

Multimedya