Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM Genel Sekreteri Guterres’ten aşı çalışmalarına destek verin çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres’ten aşı çalışmalarına destek verin çağrısı

Perşembe, 1 Ekim, 2020 - 07:00
Guterres, 22 Eylül'de BM Genel Kurulu’nda konuşma yaparken (EPA)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün (çarşamba) yaptığı açıklamada Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) küresel aşı programı COVAX’ı finanse etmeye destek olmak için ülkelerin Kovid-19 ile mücadelede tahsis ettikleri ulusal fonları kullanma zamanının geldiğini söyledi.

WHO’nun küresel aşı ve tedavi programı ACT Accelerator ve buna bağlı COVAX programı için şu ana kadar 3 milyar dolar toplanabildi. Ancak programın 35 milyar dolara daha ihtiyacı olduğu kaydedildi. Program, 2021 yılının sonuna kadar 2 milyar doz aşı, 245 milyon tedavi ve 500 milyon test sağlayabilmeyi hedefliyor.

Guterres, BM’nin üst düzey etkinliğinde yaptığı açıklamada, "ACT-Accelerator, küresel ekonominin olabildiğince hızlı bir şekilde yeniden canlanmasının tek güvenli ve kesin yolunu sunuyor. Bir avuç ülkenin aşı üretme çabaları, küresel ekonominin kapılarını açmanın ve yaşam standartlarının yeniden düzelmesinin kapısını aralayamayacak" dedi.

Guterres, WHO ve Güney Afrika’nın yanı sıra toplantıya ev sahipliği yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise, diğer ülkeleri de bu küresel girişime katılmaya çağırarak, "Bu program salgını kontrol altına almak için en iyi umut" dedi.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya nüfusunun yüzde 70'ini temsil eden 167 ülkenin COVAX’a katıldığını belirterek, "Liste her geçen gün artıyor" dedi. Ghebreyesus açıklamasında, Kovid-19 nedeniyle bir milyon kişinin öldüğü doğrulanmasına rağmen, "Gerçek sayı kesinlikle daha yüksek" uyarısında bulundu.

Guterres, programın ön satın alma, üretim ve ruhsatlandırma, araştırmaları güçlendirme ve ülkelerin hazırlanmalarına yardımcı olma ile paralel olarak stokları oluşturmak için acilen 15 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Guterres, tüm ülkeleri önümüzdeki üç ay içinde çabalarını önemli ölçüde artırmaya çağırdı. Gelişmiş ülkelerin krizin sosyal ve ekonomik etkileri için trilyonlarca dolar harcadıklarına dikkati çeken Guterres, “Bu nedenle kesinlikle bunun küçük bir kısmını salgının tüm dünyada yayılmasını durdurmak için yatırabiliriz” dedi.

Milyarder iş insanı Bill Gates, Bill&Melinda Gates Vakfının aşı üretiminin hızlandırılması için dün 16 ilaç şirketiyle anlaşma imzaladığını açıkladı. Gates yaptığı açıklamada, "Bu anlaşmada şirketler, üretimi benzeri görülmemiş bir hızda artırmaya ve onaylanmış aşıların mümkün olan en kısa sürede büyük ölçekte dağıtılmasını sağlamaya kararlılar" ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya