Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan’ın Gur vilayetinde iki patlamada 3 kişi öldü

Afganistan’ın Gur vilayetinde iki patlamada 3 kişi öldü

Perşembe, 1 Ekim, 2020 - 10:15

Afganistan’ın merkezinde yer alan Gur vilayetindeki kaynaklar, bölgede iki ayrı patlama meydana geldiğini ve 3 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gur Valisi Muhammed Musa Kalim, “Bölgedeki yolun her iki tarafına da yerleştirilen iki bombanın infilak etmesi sonrasında 2 erkek ve 1 kadın hayatını kaybetti” dedi. İlk patlamanın, 30 Eylül akşamı Devletyar bölgesinde bir aracın bir mayına çarpmasıyla yaşandığı ve araç sürücüsünün öldüğü belirtildi. Vali, ikinci patlamanın ise bir kadın ve erkeğin, sürücünün cenazesini aldıkları sırada, yol kenarındaki bir başka patlayıcının infilak etmesiyle onların da hayatlarını kaybettiğini söyledi. Musa Kalim, iki patlamanın da Taliban militanlarının yöntemlerini yansıttığını dile getirirken, militanların yol kenarlarına mayınlar yerleştirerek, güvenlik güçlerini ve sivilleri hedef aldıklarını kaydetti. Taliban ise olay hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Aynı şekilde Taliban ve Afganistan hükümeti arasında Doha’da gerçekleştirilen barış görüşmelerine rağmen yetkililerin belirttiğine göre Afganistan’ın merkezinde geçen salı günü yaşanan bir patlamada 7’si kadın ve 4’ü çocuk olmak üzere 14 sivil hayatını kaybetti. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Aryan, yaptığı bir yazılı açıklamada, Daykundi vilayetinde araçlarının bir mayına denk gelmesi sonucunda meydana gelen bir patlamada 3 çocuğun da yaralandığını belirtti. Sözcü, patlamadan Taliban’ı sorumlu tuttu. Daykundi Valisi Nasrallah Guri, patlamanın yaşandığı sıralarda kurbanların içerisinde bulunduğu otobüsün bir ibadet merkezine gittiğini söyledi.

Taliban’ın, operasyonları sırasında sık sık yol kenarlarına mayın döşediği bilinirken, diğer taraftan da hiçbir grup patlamanın sorumluluğunu üstlenmedi.

Afgan yetkililer, 30 Eylül’de Afganistan’ın doğusundaki Lagman vilayetinin Yengar bölgesinde bir eve havan mermisinin isabet etmesi sonucunda 3 sivilin hayatını kaybettiğini, 3 sivilin de yaralandığını açıkladı. Hama Press ajansının aktardığına göre bölge Sözcüsü Esedullah Dolzai, kazanın 30 Eylül gecesi meydana geldiğini ve bir kadın 2 çocuk olmak üzere 3 kişinin öldüğünü söyledi. Dolzai, yaralıların sağlık durumunun stabil olduğunu söyleyerek, tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldıklarını belirtti. Temmuz ayı başlarına yayınlanan bir Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre 2020 yılının ilk çeyreğinde Afganistan’da sivillere yönelik yapılan saldırılarda aralarında ölü ve yaralıların olduğu  800’den fazla kişi zarar gördü.


Editörün Seçimi

Multimedya