Suudi Arabistan’da günlük koronavirüs test sayısı 51 bini geçti

Bir haftada 100 binden fazla umre izni verildi, Mescid’i Haram yarın ilk umre grubunu karşılayacak

Suudi Arabistan’da koronavirüs test sayılarının artması, vakaların erken teşhis edilmesine ve hastalığa karşı erken müdahale önlemlerinin alınmasına katkıda bulunuyor (SPA)
Suudi Arabistan’da koronavirüs test sayılarının artması, vakaların erken teşhis edilmesine ve hastalığa karşı erken müdahale önlemlerinin alınmasına katkıda bulunuyor (SPA)
TT

Suudi Arabistan’da günlük koronavirüs test sayısı 51 bini geçti

Suudi Arabistan’da koronavirüs test sayılarının artması, vakaların erken teşhis edilmesine ve hastalığa karşı erken müdahale önlemlerinin alınmasına katkıda bulunuyor (SPA)
Suudi Arabistan’da koronavirüs test sayılarının artması, vakaların erken teşhis edilmesine ve hastalığa karşı erken müdahale önlemlerinin alınmasına katkıda bulunuyor (SPA)

Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) iyileşen kişi sayısı 320 bin sınırını aşarken ülkedeki aktif vaka sayısı dikkat çekici bir şekilde azaldı. Yetkililer, ihtiyati önlemlere uyulması, burun ve ağzın örtülmesi ve sosyal mesafe kurallarının önemini vurguladı.
Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 600’den fazla kişinin sağlığına kavuşması ile iyileşen hasta sayısının 320 bin 348 kişiye yükseldiğini, iyileşme oranının yüzde 95 olduğunu duyurdu.
Bakanlık, 481 yeni vakanın kaydedilmesi ile salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam vaka sayısı toplamının 335 bin 578 kişi olduğunu açıkladı. Bakanlık, vakalardan 10 bin 407’sinin aktif vaka olduğunu ve hala tedavilerine devam edildiğini, hastaların çoğunun sağlık durumu güven vericiyken, 970 hastanın sağlık durumunun kritik olduğunu bildirdi.
Sağlık Bakanlığı, kayıtlara geçen 481 yeni vakanın, yüzde 42’sinin kadın, yüzde 58’sinin erkek olduğunu, ayrıca son vakalar arasında çocukların yüzde 12, yetişkinlerin yüzde 84, yaşlıların ise yüzde 4 oranında olduğunu açıkladı. Ülkede 29 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile vefat edenlerin toplam sayısı 4 bin 823 kişiye ulaştı. Son 24 saat içinde 51 bin 632 yeni test uygulandı.

4 Ekim’den itibaren Umre tekrar başlıyor
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, önlemler kapsamında koronavirüs salgının yayılmasının engellenmesi amacıyla Mart ayında askıya alınan Umre ibadetinin kademeli olarak başlaması için yarın (Pazar) sabah saat 06.00’da ilk ziyaretçi ve umre yapacak grup karşılanacak.
Hac ve Umre Bakanlığı tarafından yayınlanan istatistiklere göre, 27 Eylül’de ‘i’temerna’ (umre yaptık) uygulamasının başlatılmasının ardından 1 Ekim Perşembe gününe kadar 108 bin 41 kişi için umre izni verildiği açıkladı.
Suudi Arabistan vatandaşlarına verilen umre izni sayısı 42 bin 873 kişiye ulaşırken, ülke sakinlerine 65 bin 128 izin çıkarıldı.
“İ’temerna” uygulamasının yayınlandığı ilk saatinde yaklaşık 16 bin umreci kaydetti. Uygulamanın ilk haftasında izin sayısı 309 bin 686’ya yükseldi. 224 bin 929 umreci ve 84 bin 757 refakatçiye izin verildi.
 
BAE: Bin 181 yeni vaka kaydedildi
BAE, son 24 saat içinde bin 181 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile topllam vaka sayısı 96 bin 529 kişiye yükseldi.
BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, virüs sebebiyle 3 kişinin hayatını kaybettiğini ve koronavirüsten ölen kişi sayısı toplamının 424’e ulaştığını duyurdu.
BAE haber ajansı (WAM), son 24 saatte 107 bin 187 yeni test yapıldığını ayrıca bin 168 kişinin daha sağlığına kavuşması ile ülke genelinde iyileşen kişi sayısının 86 bin 71’e ulaştığını aktardı.

Kuveyt: 411 yeni vaka kaydedildi
Kuveyt’te 411 yeni vakanın kaydedilmesi ile ülkedeki vaka sayısı toplamı 106 bin 87 kişiye yükseldi. 3 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesiyle toplam vefat sayısı ise 615 kişiye ulaştı.
Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah es-Sened, düzenlenen günlük basın konferansında, yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 137 olduğunu belirtti. Abdullah es-Sened, son 24 saatte 701 kişinin sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen hasta sayısının 97 bin 898 kişiye ulaştığının açıkladı.

Bahreyn: 510 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu
Bahreyn Sağlık Bakanlığı, yapılan 10 bin 821 yeni test sonucunda, 510 kişiye koronavirüs teşhisi konulduğunu, ayrıca hastalığı yenerek sağlığına kavuşan 712 kişinin ile ülke genelindeki iyileşen sayısının 65 bin 550’ye ulaştığına dikkat çekti.
Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 61 kişi, sağlık durumu tedavi gerektiren vaka sayısının ise 115 kişi olduğunu belirtti. Bakanlık, toplam 5 bin 570 mevcut vakadan 5 bin 509’unun sağlık durumunun stabil olduğunu açıkladı.

Katar: 205 yeni koronavirüs vakası tespit edildi
Katar Halk Sağlığı Bakanlığı yaptığı açıklamada, son 24 saatte 205 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini, vakalardan 195’inin yerel halktan, 10’unun ise karantinaya tabi tutulan yurt dışından dönen kişilerden oluştuğunu duyurdu.
Bakanlık, 197 kişinin Kovid-19 virüsünü yenerek iyileştiğini ve iyileşen kişi sayısının 123 bin 318 kişiye ulaştığını açıkladı. Bakanlık, bir kişinin daha  virüs sebebiyle hayatını kaybetmesiyle vefat sayısının  215 kişiye yükseldiğine duyurdu.Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

TT

Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

Zilhicce'nin sekizinci günü olan bugün (Cuma) Kabe’ye akın eden hacı kalabalıkları; yaklaşık iki milyon hacı adayının özlem, gözyaşı, umut, tesbih ve tekbirlerle gerçekleştirdiği en büyük inanç yolculuğunun başlangıcını kutluyor. Bu esnada Suudi Arabistan devleti, misafirlerine Hac ibadetlerini yerine getirirken rahatlık, huzur ve güvenin tadını çıkarmaları için sağladığı çok sayıda hizmeti sunmaya çalışıyor.

Rahman'ın misafirleri, 6 gün boyunca devam eden Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) sünnetine uyarak, Yüce Allah'a yaklaşmak ve O'ndan mağfiret umarak Mina’da geçirirler.

zxcdvfgrth
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Hacı adaylarının Mina'ya varışına, inanç yolculuklarında hacılara her türlü konforu sağlamak ve onlara günün her saati en iyi hizmeti sunmak için entegre güvenlik, sağlık ve hizmet çalışmaları eşlik etti.

Temettü haccı yapacak olan adaylar Mekke içinde olsun olmasın bulundukları yerde ihrama girerler. Hacılar Zilhicce ayının 9'unda güneş doğana kadar Mina’da kalırlar. Bundan sonra Arafat'a (Vakfe’ye) giderler. Arafat'tan çıkıp geceyi Müzdelife'de geçirdikten sonra 10, 11, 12 ve 13. günleri geçirmek ve üç Cemerat'ı atmak için tekrar Mina’ya geri dönerler. Bunlar Cemretü'l-Akabe, Cemretü'l-Vusta ve Cemretü's-Suğra’dır.

fgrhyju

Dünyanın en büyük çadır kenti olarak bilinen Mina, yaklaşık 2,6 milyon hacı adayını ağırlamak üzere 104 milyon metrekarelik bir alanda hayata geçirilen en büyük projelerden biridir. Çadırlar, hacıların huzur ve maneviyat dolu bir atmosferde ibadetlerini rahatlıkla yerine getirebilmeleri için gerekli tüm ihtiyaçlarla donatılmıştır.

Modern çadırlar, ışık ve ısı yalıtımı, yangına dayanıklılık ve ultraviyole ışınlarından korunma özelliklerine sahip üst düzey teknik özelliklerle donatıldı. Her çadıra özel bir soğutma sistemi bağlandı. Ayrıca her türlü güvenlik, emniyet, destek ve sağlık hizmeti de ayarlandı.

dfvgb
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Şeriat, ister kıran haccı yapanlar olsun ister ifrad haccı yapanlar olsun ihramlı olarak Terviye Günü Mina'ya gelmelerinin ve Arafat'ta vakfeye giderken geceyi Mina’da geçirmelerinin sahih bir sünnet olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Hacılar Zilhicce ayının 9'unda güneş doğana kadar Mina’da kalırlar. Bundan sonra Arafat'a giderler. Arafat'tan çıkıp geceyi Müzdelife'de geçirdikten sonra 10, 11, 12 ve 13. günleri geçirmek ve üç Cemerat'ı atmak için tekrar Mina’ya geri dönerler. Bunun sebebi şu ayet-i kerimedir: “Belirlenmiş günlerde Allah’ı zikredin. Allah’a saygılı olan için iki günde (dönmekte) acele edene günah yoktur; daha uzun kalana da günah yoktur. Allah’a saygılı olun.” *

xcd
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Mina, Mekke ile Müzdelife arasında, Mescid-i Haram'ın 7 kilometre kuzey doğusunda yer almaktadır. Harem sınırları içinde, kuzey ve güney tarafları dağlarla çevrili bir vadidir. Mekke tarafında Cemretü'l-Akabe, Müzdelife tarafında ise Muhassir Vadisi ile sınırlandırılmış olup sadece Hac döneminde iskân edilmektedir.

Mina, tarihi ve dini önemi olan bir yerdir. Hz. İbrahim (as) burada şeytanı taşlamış ve Hz. İsmail'in (as) kurbanını kesmiş, ardından Hz. Muhammed (sav) Veda Haccı'nda bu eylemi doğrulamış ve tıraş olmuş. Bunun ardından Müslümanlar da Cemarat'ta şeytan taşlayarak, kurbanlarını keserek ve tıraş olarak peygamberlerinin sünnetine uymuşlardır.

nhmjyö
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz'in hükümeti, hacıların Mina'da geçirdikleri süreyi ve yönetimin hacıların ibadetlerini yerine getirdikleri süre boyunca rahat etmelerini sağlayacak gereksinimlerin büyüklüğüne olan inancını göz önünde bulundurarak Mina'ya ilgi gösterdi.

Hacıların hac yolculuğunu kolaylaştırmak ve ibadetlerini maneviyat ve huzur içinde yerine getirebilmeleri için güvenlik, sağlık, yemek ve ulaşım hizmetleri sağlayan Suudi yönetimi, hükümet ve hizmet kurumlarının hac mevsimi boyunca görevlerini başarılı kılacak her şeyi hayata geçirmek için çaba sarf etmelerinin önemini vurguladı.

* Bakara Suresi – 203