Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore’de salgın tehdidine rağmen büyük bir askeri geçit düzenlenecek

Kuzey Kore’de salgın tehdidine rağmen büyük bir askeri geçit düzenlenecek

Perşembe, 8 Ekim, 2020 - 15:00
Kuzey Kore’de daha önce gerçekleştirilen bir askeri geçit töreni (Reuters-Arşiv)

Kuzey Kore’yi sekiz ay önce sınırlarını kapatmaya iten yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen, Pyongyang’da iktidar partisinin bu Cumartesi günü yapılacak 75. kuruluş yıldönümü kutlamalarında ülkenin en son askeri teknolojisini gün yüzüne çıkartması bekleniyor.

Kuzey Kore’yi izleyen 38 North sitesi tarafından yayınlanan uydu görüntüleri, Kore İşçi Partisi’nin kuruluşunun 75. yıldönümü kutlamalarının ‘çok büyük’ olabileceğini gösterdi.

ABD Kore Kuvvetleri’nin (USFK) eski komutanı Vincent Brooks, Atlantik Konseyi’nde bir konferansta yaptığı konuşmada, “Büyük bir şeye hazırlandıkları çok açık” dedi.

Rejimin kurucusunun adını taşıyan Kim Il-Sung Meydanı’nda Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un katılımıyla düzenlenecek kutlama töreninde binlerce askerin yürümesi bekleniyor.

Pyongyang’ın göstermek istediği füzeler ile gövde gösterisi yapılacak olan törende, büyük zırhlı araçlar ve tanklar da yer alacak.

ABD ve Kuzey Kore arasında nükleer dosya konusundaki müzakereler, Şubat 2019’da ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong’un Hanoi’de bir araya geldiği zirvenin başarısız olmasından bu yana çıkmaza girdi.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin - görüşmeler sırasında bile – ABD tehdidiyle meşrulaştırdığı nükleer ve balistik programlarını sürdürdüğüne inanıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Aralık sonunda ‘yeni bir stratejik silahtan’ bahsetti.

Analistler, törende denizaltından fırlatılan yeni bir balistik füze (SLBM) veya ABD anakarasına vurma yeteneğine sahip bir kıtalararası balistik füzenin gösterilmesini bekliyor.

Ancak aynı zamanda Pyongyang’ın Washington’dan kopmamak için temkinli davranma olasılığını da dışlamıyorlar.

Stimson Center'dan Jenny Town, “Test etmek yerine geçit töreninde göstermek daha az kışkırtıcı bir yöntem olacaktır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya