Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin COVAX küresel koronavirüs aşı ittifakına katıldı

Çin COVAX küresel koronavirüs aşı ittifakına katıldı

Cuma, 9 Ekim, 2020 - 11:15
Pekin’de bir sağlık çalışanı potansiyel koronavirüs aşı dozlarını kontrol ediyor (AP)

Çin, Küresel Aşı ve Bağışıklık İttifakı (GAVI) ile dün bir anlaşma imzalayarak, COVAX olarak bilinen küresel aşı ittifakına katıldı.

Böylelikle Çin, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kontrol altına alma çabalarına katıldı.

COVAX girişimi, zengin ülkelerdeki ilaç şirketleri tarafından geliştirilen aşıların daha fakir ülkelere ulaştırılmasını hedefliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin’in Kovid-19 aşılarını küresel kamu yararına dönüştürme taahhüdünü yerine getirmek için COVAX girişimine katıldığını söyleyerek, “Aşıların özellikle gelişmekte olan ülkelere eşit dağıtımını sağlamak için bu somut adımı atıyor ve diğer ülkelerin de COVAX’a katılmasını ve desteklemesini umuyoruz” dedi.

92 düşük veya orta gelirli ülke için aşı sağlamayı hedefleyen anlaşma kapsamında Çin’in katkıda bulunacağı miktar hakkında bilgi verilmedi.

ABD, COVAX aşı programına katılmayı reddetti.

Çin, koronavirüse karşı bir aşı geliştirmek için zamanla yarışıyor ve bu aşıyı yıl sonundan önce piyasaya sunmayı hedefliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya