Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da koronavirüs yayılıyor kriz derinleşiyor

Libya’da koronavirüs yayılıyor kriz derinleşiyor

Cuma, 9 Ekim, 2020 - 13:15
Koronavirüsü atlatan bir kişi plazma bağışı yapıyor (Mutabakat Hükümetine bağlı Sağlık Bakanlığı)

Libya’da sağlık otoriteleri, ülke genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının 40 bini geçmesi ile koronavirüs vakaları sayılarının artmasını engellemeye yönelik çözümler aramayı hızlandırdı.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi’ne bağlı Koronavirüs ile Mücadele Yüksek Komitesi tarafından düzenlenen toplantıda ülkedeki salgın durumuna dair son gelişmeler gözden geçirildi. Söz konusu toplantı ayrıca “salgının son iki haftaki göstergelerinin okunmasını” içeriyordu.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi Genel Müdürü Dr. Bedreddin en-Neccar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ülkenin batısında salgın durumunun, daha doğru bilgilerin sağlanması yolu ile acil ve kararlı bir şekilde ele alınmazsa endişe verici bir hale geleceğini. Ülkede içindeki gözetim ve inceleme programına ilişkin olarak daha fazla çabanın harcanmasının gerektiğini, bunun gelecek dönemde vaka oranlarının azalmasında katkı sağlayacak.”

Ulusal Merkez’e bağlı Koronavirüs ile Mücadele Yüksek Komitesi salgının durumunun sürekli ve periyodik olarak raporlanmasının ve durumun iyileşmesini engelleyen sorunların ortadan kaldırılması ve normal hayata aşamalı dönüşün gerekliliğini dile getirdi.

Ülkede Merkez’in dün 12 tıbbi laboratuvar merkezinde gerçekleştirilen 3 bin 724 testten 779’unun pozitif tespit edildiğini duyurmasının ardından kaydedilen toplam vaka sayısı dün 40 bin 292’ye yükseldi. Şu ana kadar vakalardan 23 bin 130’u sağlığın kavuşurken 616’sı hayatını kaybetti.

Genelde olduğu gibi Trablus 410 vaka ile listesinin başında yer aldı, onu 36 vaka ile Bingazi ve 33 vaka ile Mısrata şehirleri takip etti. Ülkede tıbbi cihaz eksikliği yaşanıyorken, vatandaşların ihtiyati önlemleri takip etmesi ve toplumsal etkinliklerde çok sayıda kişi ile bir araya gelmeyi bırakmaları gerekiyor.

Ecdebiye şehrinde bulunan Koronavirüs Tıbbi Danışma Komitesi, PCR testi için gerekli olan materyallerin tükenmesinde dolayı, tespit edilmeyen vakaların arttığını, çözüm bulunmadığı takdirde durum daha da kötüleşecek” ifadelerini kullandı.

Tıbbi Danışma Komitesi “Duruma müdahale edilmesi için mümkün olan en kısa sürede cihazları sağlanması” çağrısında bulundu.

Bu sırada, Zliten Belediyesi bir elektronik uygulama çıkardı. Uygulama ile bölgede koronavirüs testi yaptıran kişiler Kovid-19 testlerinin sonuçlarını akıllı telefonlarından öğrenebiliyorlar.

Uygulamanın yöneticilerinden Abdulrahman bin Arus dün, bugünden itibaren uygulamanın etkinliğinin deneme aşamasının başlayacağını belirtti ve tıbbi personelin uygulamanın kullanımına ilişkin bilgilendirildiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya