Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta günlük bin ila bin 500 arası vaka kaydediliyor

Tunus’ta günlük bin ila bin 500 arası vaka kaydediliyor

Cumartesi, 17 Ekim, 2020 - 07:15
Geçen hafta Başkent Tunus’ta bir kafenin önünde koronavirüse karşı koruyucu maske kullanan vatandaşlar (EPA)

Tunus Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yeni ve Gelişen Hastalıklar Milli Gözlemevi Genel Müdürü Nassaf bin Aliyye, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Tunus’ta yerleştiğini, şiddetinin arttığını ve yayılma oranının yükseldiğini belirtti. Aliyye risk etmenlerinin artmasının ölüm sayılarının artmasına neden olduğunu söyledi.

Nassaf bin Aliyye, “Salgının hızla yayıldığı bölge” niteliklerini taşıyan tüm bölgelerde salgının yayılma hızının hafifletilmesi için sokağa çıkma yasağının uygulanacağını açıkladı.

Tunus’ta 6 eyalet ve 36 bölge salgının yüksek oranda yayıldığı yerler olarak sınıflandırıldı. Yetkililer, vaka sayılarının geniş çapta yatay olarak yayılması sebebiyle listenin genişlemesinden endişeleniyor.

Aliyye, Tunus Hükümeti tarafından alınan yeni önlemlerin sonuçlarının 14 gün sonra görüleceğini, virüsün ülkeye yerleşmiş olması ve uzun süre varlığını sürdüreceği için kapsamlı bir karantina önleminin “Şu anda faydası olmayacağını” belirterek bu seçeneği kabul etmedi.

Tunus’ta günlük olarak bin - bin 500 arası vaka kaydediliyor. Ülkede 11-12 Ekim günlerinde 2 bin 234 vaka daha kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı 34 bin 790’a yükseldi. Ayrıca 59 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı 537’ye yükseldi.

Ülke genelinde hastanelerde tedavi gören hasta sayısının 750 olduğu ve bu kişilerden 149’unun yoğun bakım ünitelerinde tedavi gördüğü belirtildi.

Tunus Sağlık Bakanlığı, salgının etkisinin hafifletilmesi ve kontrol altına alınması için gece toplanmaların azaltılması, koruyucu tedbirlerin uygulanması, birkaç eyalette mobil test merkezlerinin kurulması, bu merkezlerinin tüm gereçlerinin sağlanması için çalışmalar yürütüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya