Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Guterres: Bölünmüş dünya Kovid-19 testini geçemedi

Guterres: Bölünmüş dünya Kovid-19 testini geçemedi

Cumartesi, 17 Ekim, 2020 - 17:45
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres (Reuters)

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres bugün yaptığı açıklamada, bölünmüş dünyanın "Kovid-19" testini geçemediğini söyledi ve milyonlarca insanın yoksulluk ve açlık sınırında olduğunu, bu yüzden tüm ülkelerin somut adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Reuters haber ajansına göre Guterres, dünyada bir milyondan fazla insanın ölümüne neden olan hastalıkla mücadele etmek için daha fazla şey yapılabileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Portekiz haber ajansı Lusa’ya verdiği demeçte şunları söyledi: "Kovid-19 salgını, tüm uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak benim için küresel bir meydan okumadır. Maalesef bu, uluslararası toplumun bugüne kadar başarısız olduğu bir sınavdır."

Guterres ayrıca, “Uyumlu önlemler alınmazsa, kesinlikle bu virüs milyonları yoksulluğa ve açlığa itecek, yıkıcı ekonomik etkileri yıllarca devam edecek” dedi.

Guterres, dünya ülkelerini Afganistan, Yemen ve Suriye'deki çatışmalar da dahil olmak üzere diğer küresel sorunları çözmek için birleşmedikleri için eleştirdi. BM Genel Sekreteri, "Bu büyük bir hayal kırıklığı kaynağıdır" açıklamasında bulundu.

Reuters'ın resmi verilere dayanarak hazırladığı rapora göre 39 milyondan fazla insana koronavirüs bulaştı.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Çin'de ortaya çıkan virüs bugüne kadar bir milyondan fazla can aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya