Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump’tan Dr. Fauci ve ekibine tepki: İnsanlar bu ahmakları dinlemekten yoruldu

Trump’tan Dr. Fauci ve ekibine tepki: İnsanlar bu ahmakları dinlemekten yoruldu

Salı, 20 Ekim, 2020 - 11:15
ABD Başkanı Donald Trump ve Dr. Anthony Fauci (AFP)

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, ABD’de saygın konuma sahip koronavirüsle mücadele ekibi üyesi Dr. Anthony Fauci’ye sert eleştirilerde bulundu.

Trump’ın seçim kampanya ekibi ile yaptığı telefon görüşmesinde, “İnsanlar koronavirüs ile ilgili konuşmaktan sıkıldı” ifadelerini kullandığı bildirildi.

ABD merkezli haber siteleri, Trump’ın görüşmede, “İnsanlar Fauci ve diğer ahmakları dinlemekten yoruldu” dediğini aktardı.

Trump, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü olan ve uluslararası alanda tanınan 79 yaşındaki Fauci’ye alaycı bir şekilde atıfta bulunarak, “500 yıldır aynı pozisyonda bulunuyor” ifadelerini kullandı. Trump, “Onu dinlemiş olsaydım şuanda 700, 800 bin kişi virüsten ölmüş olurdu” dedi.

Fauci, bir hafta önce Trump’ın seçim kampanyası için hazırlanan videoda sözlerinin kullanılmasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi. AFP’ye göre, “Yaklaşık 50 yıllık kamu görevimde hiç bir siyasi adayı açık olarak desteklemedim” ifadelerini kullanan Fauci, kendisine atfedilen yorumların, aylar önce yaptığı bir açıklamadan kesilip bağlam dışına çıkarıldığını söyledi.

Fauci birçok kez, Trump’ın koronavirüs hakkında öne sürdüğü iddiaları düzeltmek veya açıklığa kavuşturmak zorunda kalmıştı.

Öte yandan salgın şuana kadar ABD’de 219 binden fazla can aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya