Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Yüksek Âlimler Konseyi’ne yeni isimler atandı

Suudi Arabistan Yüksek Âlimler Konseyi’ne yeni isimler atandı

Salı, 20 Ekim, 2020 - 15:15

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülke müftüsü Şeyh Abdulaziz bin Abdullah bin Muhammed Al Şeyh başkanlığındaki Yüksek Âlimler Konseyi’nin yeniden yapılandırılması için 20 kişiden oluşan Konsey’e yedi yeni isim atanması emri verdi.

Başlangıcından bu yana ülkenin başlıca üç şeyhinin başkanlığını yürüttüğü Konsey, araştırmalar ve hukuki deliller doğrultusunda görüş bildirme sorumluluğu taşıyor. Konsey ayrıca dini konularda, düzenlemelere uygun olarak hazırlanan araştırmaya dayalı olarak genel hükümlerin belirlenmesi ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor.

1971 yılında çıkartılan kararnameyle kurulan Komisyon, Kraliyet tarafından seçilen İslam hukukunda uzman simlerde oluşan bir komite içeriyor. Komisyon’un ilk oluşumu, 1975 yılında Şeyh Abdulaziz bin Baz'ın liderliğinde ve Şeyh Muhammed bin İbrahim El-Şeyh önderliğinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde üye sayısı 18’di.

1991 yılında Suudi Arabistan Başmüftüsü ve Yüksek Alimler Konseyi Başkanı olarak Şeyh Abdulaziz bin Baz'ın atanması için bir Kraliyet emri çıkarıldı.

Şeyh Baz'ın ölümünden sonra, 1999 yılında Komisyon’un başına atanan Şeyh Abdülaziz El Şeyh bugün halen görevine devam ediyor. 2001 yılında Komisyon’un üye sayısının 11'den az olmaması ve 21'i geçmemesi, üye yenilenmesi için Kraliyet emri çıkarılmaması durumunda üyelik süresinin dört yılı geçmemesi gerektiği kararı alındı.

Kral Selman’ın aldığı karara göre Yüksek Âlimler Konseyi’nin 20 kişiden oluşan üyeleri arasında şu isimler yer alıyor:

Şeyh Salih el-Lahidan, Şeyh Dr. Abdullah Al Şeyh, Şeyh Dr. Abdullah el-Turki, Şeyh Abdullah el-Manea, Şeyh Dr. Saleh bin Hamid, Şeyh Dr.Muhammed el-İsa, Şeyh Dr. Abdullah el-Mutlak, Şeyh Dr. Saad eş-Şatri, Şeyh Abdurrahman Killiye, Şeyh Saud Mueceb, Şeyh Muhammed bin Hasan eş-Şeyh, Şeyh Dr. Yusuf bin Saed, Şeyh Dr.Yakub el-Bahisin, Şeyh Dr.Muhammed bin Muhammed Mazyad, Şeyh Dr. Cibril el-Busaili, Şeyh Dr. Abdusselam es-Süleyman, Şeyh Dr. Galib Hamzi, Şeyh Dr. Sami el-Sakir ve Şeyh Dr. Bender Belila.


Editörün Seçimi

Multimedya