Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan koronavirüse karşı yeni uygulama başlattı

Suudi Arabistan koronavirüse karşı yeni uygulama başlattı

Çarşamba, 21 Ekim, 2020 - 09:15
Mescid-i Haram’da alınan ihtiyati önlemler tüm ibadet eden kişileri ve umrecileri kapsıyor (Şarku’l Avsat)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kutsal mekanların tekrar açılmasında alınan önlemler sebebiyle Suudi Arabistan’a övgüde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Suudi Arabistan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için aldığı ihtiyati önlemlerin yanı sıra, Mekke’de umre yapan kişiler ve Medine’deki Mescid-i Nebevi’yi ziyaret eden kişilerin sağlığı için ülkedeki ilgili makamların uyguladığı önlemlere de övgüde bulundu.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında umre ziyareti için kutsal mekanları yeniden açarken güçlü önlemler aldığını belirtti. Ghebreyesus, “WHO, Suudi Arabistan liderliğine gösterilen çabalardan dolayı minnettar” ifadelerini kullandı.


Koronavirüse karşı yeni uygulama

Suudi Arabistan'daki ilgili makamlar, yapay zekâ yatırımları da dahil olmak üzere virüsle mücadeleye yönelik tüm önlemleri almaya devam ediyor. Ülkede kalabalıkların ve kuyrukların düzenlenmesi için “Tek Sıra” uygulaması girişimi başlatıldı. İnisiyatif, virüsle mücadele görevinin ana unsuru oldukları için nüfusun karşı karşıya olduğu zorluklarla mücadelede topluluk katılımını artırmayı amaçlıyor.

Uygulama dün Cidde’de başlatıldı. “Tek Sıra” uygulaması fikri, dükkanların, kamu binalarının ve etkinlik binalarının önündeki kalabalık ve kuyrukların düzenlenmesini hedefliyor.

Söz konusu uygulama, mağaza sahiplerinin çeşitli işlerini ve organizatörlerin bir etkinliği sosyal mesafe kuralını uygulayarak düzenlemelerine, çalışanların ve ziyaretçilerin virüse karşı korunmalarına olanak tanıyor.

Uygulama ayrıca, bir yandan ziyaretçilerin bina önlerinde kuyruğa girmelerine gerek kalmadan sanal ortamda kendilerine bir yer seçip beklemelerine ve doğruca binaya girmelerine yardımcı olurken diğer taraftan mağaza sahiplerinin ve organizatörlerin kuyrukları yönetmesine ve düzenlemesine imkân veriyor. 

Ülkede uygulanan önlemler ile iyileşenler artmaya devam ederken yeni vaka sayıları da düşük oranlarda sabit kaldı.

Ülkede dün 375 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen hasta sayısı 329 bin 270 kişiye ulaştı. Buna karşılık 385 yeni koronavirüs vakası kaydedilmesi ile toplam hasta sayısı 342 bin 968 kişiye yükselirken, aktif vaka sayısı 3 aydan bu yana 10 bin sınırının altında seyrediyor.


BAE: 77 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı bin 77 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı 117 bin 594 kişiye yükseldi. 4 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi sonucu toplam ölüm sayısı ise 470 kişiye ulaştı.

Açıklamada, bin 502 kişinin daha iyileşmesiyle toplam iyileşen hasta sayının 110 bin 313 kişiye yükseldiği belirtildi.


Umman: Toplam vaka sayısı 111 bin 33 kişiye ulaştı

Umman Sağlık Bakanlığı, ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 111 bin 33 kişiye yükselirken toplam ölüm sayısının bin 22 kişi olduğunu duyurdu.

Bakanlık, iyileşen hasta sayısının 96 bin 949 kişiye yükselmesi ile iyileşme oranının 87,3’e ulaştığını açıkladı.


Kuveyt: 886 yeni vaka kaydedildi

Kuveyt Sağlık Bakanlığı 886 yeni vakanın daha kaydedilmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısı 117 bin 718 kişiye yükseldi. Bakanlık,4 kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirmesi ile toplam ölüm sayısının 714 kişiye ulaştığını duyurdu.

Ülkede sağlığına kavuşan kişi sayısının ise 109 bin kişiye ulaştığı açıklandı.


Bahreyn: 322 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Bahreyn Sağlık Bakanlığı dün (Salı) 322 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini duyurdu. Bakanlık, 4 kişinin daha salgın sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısının 304 kişiye yükseldiğini belirtti.

Bakanlık, 363 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen hasta sayısının 74 bin 683 kişiye ulaştığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya