Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı: İran’a yakın milisler arasında kayıplar var

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı: İran’a yakın milisler arasında kayıplar var

Çarşamba, 21 Ekim, 2020 - 11:45
İsrail’in daha önce Suriye’nin güneybatısındaki Kuneytra’ya düzenlediği hava saldırısı sonucu duman yükseliyor (AFP-Arşiv)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İsrail’in geçtiğimiz saatlerde Suriye’nin Kuneytra kırsalında gerçekleştirdiği füze saldırılarının, Hizbullah ve İran’a bağlı grupların bulunduğu bir okulu hedef aldığını ve milisler arasında kayıplar olduğunu bildirdi.

Kuneytra kırsalında Hizbullah ve İran’a yakın çok sayıda milis konuşlu ve bölge son yıllarda onlara yönelik saldırılara defalarca tanık oldu.

Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin güneyindeki Kuneytra bölgesinde yer alan el-Hurriye köyündeki bir okula füze saldırısı düzenlendiğini ve sadece maddi hasar olduğunu bildirdi.

İsrail, son yıllarda Suriye’deki hava saldırılarını yoğunlaştırdı ve rejime ait askeri tesislerin yanı sıra İran ve Hizbullah milislerini hedef aldı.

İsrail, Suriye’de düzenlediği hava saldırılarını nadiren kabul etse de, İran’ın Suriye’deki askeri varlığını pekiştirme ve Hizbullah’a gelişmiş silahlar gönderme girişimlerini engellemeye devam edeceğini yineliyor.

2011’den beri kanlı bir çatışmaya şahit olan Suriye’de, 380 binden fazla kişi hayatını kaybederken, altyapı ile üretim sektörleri de büyük bir zarar gördü. Savaş ülkedeki milyonlarca insanın yerinden edilmesine yol açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya