Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’de ‘burun buruna’ seçim yarışı

ABD’de ‘burun buruna’ seçim yarışı

Çarşamba, 21 Ekim, 2020 - 13:00
Florida’nın Miami kentinde yer alan bir seçim merkezine oy kullanmak için gelen seçmenler (AFP)

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Demokrat aday Joe Biden'in kampanyası, kamuoyu yoklamaları halen Biden’i Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın önünde göstermesine rağmen, destekçilerine başkanlık yarışının son haftalarında rahatlığa kapılmama çağrısında bulundu. Trump’ın kampanyası ise sattığı mallarda büyük indirimler yaparak daha fazla para toplamak için acele ettiği görülüyor.

Biden'ın Kampanya Müdürü Jen O'Malley Dillon, destekçilere hitaben yayınladığı mesajda, Trump’ın bu yarışta halen kazanma imkanı olduğu yönündeki acı gerçeği kabul ettiğini belirterek, “Bu yarış, Twitter'da ve televizyonda gördüğümüz bazı uzmanların önerebileceğinden çok daha yakın birbirine. Savaş meydanı olarak isimlendirilen ve bu seçimi belirleyecek olan ana eyaletlerde halen Trump ile burun burunayız” ifadelerini kullandı.

Karşı tarafta ise Başkan Trump ve kampanya ekibi iyimser bir fotoğraf veriyor. Cumhuriyetçi bağışçılarla toplandıklarında, Biden’e karşı zafer kazanabilecek güçte olduklarını vurguluyorlar. Cumhuriyetçi Parti’nin kıdemli isimlerinden ve Trump’ın kampanya müdürlüğünü yürüten Bill Stepien, Trump’ın yarışta ilerlemek için bir yolu olduğunu söyledi. Stepien ve kampanyanın önde gelen strateji analistlerinden Jason Miller, Arizona ve Pennsylvania dahil olmak üzere bazı kritik eyaletlerin seçimin kazananını belirleyeceğine işaret ederek, “kamuoyu yoklamalarının üstüne çıkmayı beklediklerini” ifade ettiler. Stepien ve Miller, Trump’ın ekibinin son 4 yılda oluşturduğu kabul mekanizması ve seçmen kayıtlarının, en nihayetinde rekabetin birbirine yakın geçeceği eyaletlerde seçim günü kendilerine avantaj sağlayacağını kaydettiler. Fakat işin doğrusu, kamuoyu yoklamaları ve bazı uzmanlar, Biden’ın potansiyel seçmeler arasında ülke genelinde büyük bir farkla önde olduğuna işaret ediyor. Pennsylvania, Michigan ve Wisconsin gibi kritik eyaletlerde iki rakip arasındaki farkın çok az olduğu belirtiliyor. Kuzey Carolina ve Florida gibi bölgelerde erken oy verme işlemi başlarken, bu bölgelerde Biden’in destekçilerinin yoğun bir şekilde sandığa gittikleri gözlemlendi.

Trump’ın kampanyası, destekçilerine sınırlı bir süreliğine ‘Colombos’ parolasını kullanarak yüzde 30 indirim alabileceklerini duyurdu. Trump’ın kampanyasında ayrıca destekçilere Trump ve Yardımcısı Mike Pence imzalı futbol topu kazanma veya 100 Club üyeliğine sahip olma gibi daha önce hiçbir seçim kampanyasında görülmeyen fırsatlar sunuluyor. Etkinliklerle dolu bir hafta sonu geçiren Trump, Michigan, Wisconsin, Nevada ve Arizona’ya gitti. Trump’ın kampanyası, 2016 seçimlerinde Trump’ın halk oylamasında yani anketlerde kaybetmiş görünmesine rağmen kazandığına atıfta bulunarak, o dönemki rakibi Hillary Clinton’un da kamuoyu yoklamalarında kazanma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Kampanya yayınladığı mesajda, “2016'dan öğrendiğimiz bir şey varsa o da Donald Trump'ı ya da kampanyanın son günlerinde yarışa geri dönme yeteneğini hafife almamaktır. Trump destekçilerinin komitelerine son dönemde milyonlarca dolar aktarıldı. Trump’ın kampanyası, mali avantajlarını kolayca bir kalemde silebileceklerini dile getirdi.

Biden’in kampanyası, sadece Eylül ayında 383 milyon dolar bağış aldığını bildirdi. Bu miktardan 432 milyon dolar kaldığına işaret eden kampanya, 240 milyon doları 6 ana eyalette televizyon reklamları için harcadığını kaydetti. Biden'in Kampanya Müdürü Jen O'Malley Dillon, kampanyanın sahadaki organizasyonlara 100 milyon dolardan fazla harcadığını söyledi.

Çok bağış yapmak daima seçim sandığında zaferi getirmez. Ancak Biden ve Trump’a yapılan bağışlar bize tek bir şeyi anlatıyor o da son birkaç ayda paralarıyla bir nevi oy kullanan seçmenlerin ezici çoğunlukla Biden’i seçtiğidir.


Editörün Seçimi

Multimedya