Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Oslo’ya kadın büyükelçi atadı

Suudi Arabistan Oslo’ya kadın büyükelçi atadı

Perşembe, 22 Ekim, 2020 - 08:00
Büyükelçi Emel bint Yahya el-Muallimi. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’ın Oslo Büyükelçisi olarak atanan Emel bint Yahya el-Muallimi, New York Büyükelçisi Prenses Rima bint Bender’in ardından Suudi Arabistan’ın ikinci kadın büyükelçisi oldu.

Emel bint Yahya el-Muallimi dün video konferans aracılığıyla düzenlenen törende Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın huzurunda Suudi Arabistan’ın Oslo Büyükelçisi olarak yemin etti.

Şarku’l Avsat’a yeni diplomatik görevi hakkında açıklamalarda bulunan Muallimi, “Suudi Arabistan’da toplumun tüm yönlerini kapsayan birçok gelişmeye tanık olduk. Belki de en göze çarpan olumlu etki, kadınlar için elde edilenler oldu” dedi.

Suudi işgücü piyasasında kadınların oranının yüzde 27’ye ulaştığını belirten Muallimi, “Hedef, 2020’de yüzde 20 oranına ulaşmaktı. Vizyonun başlangıcından bu yana hedefimizi aştık” ifadesini kullandı.

Kadınların, görevin koşulları ve sürekli hareket gerektirmesi nedeniyle uluslararası büyükelçi konumunda erkeklerden daha az yer aldığını dile getiren Muallimi, “Suudi Arabistan’ın Batı ölçeğinde iki kadın büyükelçisi olması iyi bir durumdur. Gelecekte bu alanı daha fazla güçlendirmeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Muallimi, 2019 yılından bu yana Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu’nda Örgütler ve Uluslararası İşbirliği Genel Müdürü olarak görev yapıyordu.

Prenses Nura Bint Abdurrahman Üniversitesi’nde İngiliz Dili alanında eğitim alan Muallimi, ABD’deki Denver Üniversitesi’nde de Kitle İletişimi ve Gazetecilik alanında yüksek lisans yaptı.

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Abdullah Muallimi’nin kız kardeşi olan Emel bint Yahya el-Muallimi ünlü yazar Yahya el-Muallimi’nin de kızıdır.


Editörün Seçimi

Multimedya