Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’den Tayvan’a silah satma kararı alan ABD’ye tehdit

Çin’den Tayvan’a silah satma kararı alan ABD’ye tehdit

Perşembe, 22 Ekim, 2020 - 17:30
Pekin’de maskeli bir Çin askeri (AFP)

Çin, ABD’nin Tayvan’a 1,8 milyar değerinde135 adet AGM-84H SLAM-ER seyir füzesi ile ilgili ekipmanların satış kararına ‘meşru ve gerekli’ bir şekilde yanıt vermekle tehdit etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bu sabah Tayvan’a ‘Çin’e ulaşmaya yetecek menzile sahip’ 135 adet havadan karaya AGM-84H SLAM-ER seyir füzesi ile ilgili ekipmanların satışına onay verildiğini açıkladı.

Tayvan, söz konusu anlaşma kapsamında 64 adet Kara Kuvvetleri Taktik Füze Sistemleri, 7 yüksek performanslı çok amaçlı askeri araç ile ilgili küçük silah ve mühimmatın yanı sıra 11 adet HIMARS roket sistemleri ve 6 adet F-16 uçaklarında kullanılan MS-110 keşif podu satın alabilecek.

Bunun üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’yi 1970’lerde Pekin ve Washington tarafından imzalanan ve iki hükümet arasında diplomatik ilişkiler kuran anlaşmaları ihlal etmekle suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, söz konusu satış kararının Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ve ‘Çin-ABD ilişkilerine ciddi şekilde zarar veren’ ayrılıkçı güçlere çok yanlış bir mesaj vereceğini söyleyerek, ülkesinin durumun gelişmesine göre meşru ve gerekli bir şekilde cevap vereceğini dile getirdi.

Çin, 2016’da Tayvan Devlet Başkanı olarak ‘adanın egemen olduğuna inanan’ Tsai Ing-wen’in seçilmesinden bu yana Tayvan üzerindeki diplomatik ve askeri baskıyı yoğunlaştırdı.

Taipei, yalnızca 15 hükümetle diplomatik ilişkilerini sürdürüyor.

Önceki üç ABD yönetimi, Çin’i kızdırmak istemeyerek Tayvan ile pahalı silah anlaşmalarından kaçındı. Ancak mevcut ABD Başkanı Donald Trump bu konuda daha cüretkar görünüyor.

Taipei ve Washington arasındaki ilişkiler, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde daha gelişti.


Editörün Seçimi

Multimedya