Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE: 90 gün süreyle İsrail’i vizesiz ziyaret edebilirsiniz

BAE: 90 gün süreyle İsrail’i vizesiz ziyaret edebilirsiniz

Cuma, 23 Ekim, 2020 - 09:45

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), vatandaşlarının 90 gün süre için İsrail'i vizesiz ziyaret edebileceğini duyurdu.

BAE Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada atılan bu adımın, İsrail ile BAE arasındaki vize muafiyeti anlaşması kapsamında geldiği belirtildi. Anlaşma, BAE Dışişleri Bakanı Danışmanı Ömer Saif Gobaş ve İsrail Göçmenlik ve Nüfus Kayıt Dairesi Genel Müdürü Prof. Shlomo Mor-Yosef tarafından imzalandı.

Gobaş açıklamasında, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle BAE pasaport sahiplerinin vize olmaksızın İsrail’e girebileceğini belirterek  bunun iki ülkenin ilişkilerini geliştirme, bölgede iş birliği için yeni ufuklar açma, ekonomik potansiyeli açığa çıkarma ve bölgesel ortaklık fırsatları yaratma arzusunu yansıttığını kaydetti. Yetkili açıklamasında, anlaşmanın bölge halkları için refah ve gelecek nesillere daha iyi bir gelecek sağlamak amacıyla yapıldığını bildirdi.

Gobaş ayrıca karşılıklı muafiyetin turizm, ticaret, yatırım ve diğer sektörler üzerinde çok sayıda olumlu etkiye sahip olacağını ve iki ülke arasındaki ortak iş birliği bağlarını güçlendireceğini vurguladı.

İki ülke vatandaşlarının vizeden muaf tutulacağının duyurulması, 90 gün süreyle vizesiz bir biçimde giriş ve çıkışları sağlayan anlaşmaya ilişkin İsrail istihbaratının güvenlik endişesi duyduğu yönündeki şüpheleri de ortadan kaldırıyor.

Siyasi kaynaklar, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ve dış istihbarat birimi Mossad’ın anlaşmaların imzalanmasından bir gün önce, Uluslararası Ben Gurion Havalimanı'nda karşılıklı olarak çekincelerini bildirdiğini aktardılar. Kaynaklar, Şin-Bet Başkanı Nadav Argaman’ın güvenlik gerekçesiyle girişte vize uygulanmasında ısrar ettiği kaydedildi. Bu bağlamda İsrail güvenlik hizmetleri ülkeye girmek isteyenleri inceleyebilir ve sabıka geçmişi olup olmadığına bakabilir. Zira BAE’nin giriş vizesinden muaf olmasının Tel Aviv için güvenlik riski doğurabileceği düşünülüyor.

BAE Sivil Havacılık Genel Otoritesi, İsrail'deki Sivil Havacılık Otoritesi ile hava taşımacılığı hizmetleri konusunda bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre BAE havayolları, Tel Aviv'e haftada 28 uçuş gerçekleştirebilecek.

Yeni anlaşma, iki ülke arasındaki turizme ve ticarete büyük ölçüde katkı sağlayacağından uçuşların önümüzdeki birkaç hafta içinde başlaması planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya