Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan ve İsrail ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaştı

Sudan ve İsrail ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaştı

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 09:00
Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (Şarku’l Avsat)

Beyaz Saray dün Sudan ve İsrail’in ilişkilerini normalleştirme konusunda uzlaşma sağladığını duyurdu.

Yapılan ortak açıklamada Trump, Burhan, Hamduk ve Netanyahu’nun dün bir görüşme yaparak Sudan’ın demokrasiye ve bölgede barışa teşvik etmeye yönelik tarihi ilerlemesini gözden geçirdikleri ifade edildi.

ABD, Sudan ve İsrail liderlerinin açıklamasında, Hartum ve Tel Aviv’in ilk olarak tarıma odaklanarak ekonomik ve ticari ilişkilere başlama konusunda uzlaşma sağladıkları belirtildi.

Açıklamada ABD’nin Sudan’ın dokunulmazlığını yeniden verme ve borç yükünü hafifletme doğrultusunda adımlar atacağı belirtildi.


Trump: 5 ülke daha İsrail ile barış anlaşması imzalamak istiyor

ABD Başkanı Donald Trump, önümüzdeki haftalarda ya da aylarda daha fazla ülkenin barış anlaşmalarına katılmasını umduğunu dile getirerek 5 ülkenin daha İsrail ile barış anlaşması imzalamak istediğine işaret etti.

Trump, Sudan ve İsrail’in ilişkilerini normalleştirmek için anlaşma yapmasının doğuda barışın inşa edilmesine yönelik önemli bir adım olduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise bölgedeki barış halkasının hızla büyüdüğünü ifade etti.

Netanyahu sözlerinin devamında “Sudan yönetiminin cesareti barışa ulaşmaya katkı sağladı” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya