Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsveç'in Suriye Özel Temsilcisi: Özerk Yönetim, Suriye'nin geleceği için bir modeldir

İsveç'in Suriye Özel Temsilcisi: Özerk Yönetim, Suriye'nin geleceği için bir modeldir

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 10:00
Kamışlı sokakları (Arşiv)

İsveç'in Suriye Özel Temsilcisi Per Orneus, İsveç Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir heyetle birlikte, 17-21 Ekim tarihleri arasında Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kamışlı kentine gerçekleştirilen 5 günlük ziyaret sırasında Kürt taraflar ile görüşmeler gerçekleştirdi.

İsveç Büyükelçisi, Kürt partilerinin liderlerine, ülkesinin, ABD'nin siyasi safları birleştirme çabalarına verdiği desteği ve Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde Suriye krizine ilişkin uluslararası tartışmalara bölge bileşenlerinden temsilcileri dahil etme çalışmalarını ve Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen siyasi sürece katıldığını iletti.

İsveçli Büyükelçi, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Suriye savaşında aktif olan güçler ile ordularının bölge topraklarındaki varlığı arasındaki bu anlaşmalara taraf değiliz” dedi. Tırmanışı ve devam eden çatışmaları durdurmak için tüm tarafların yeni saldırıları önlemek, bölge halkını ve sakinlerini korumak ve savaş hayaletinden uzakta güvenlik ve istikrara ihtiyaç duymaları garantör rolü oynayacağına dair umudunu dile getirdi.

Per Orneus, yaptığı bir telefon görüşmesinde, İsveç ve Avrupa Birliği'nin geçen yılın sonunda Türkiye'nin operasyonlarını ve Ankara'nın Kürt bölgeleri üzerindeki etkisinin genişletilmesini reddettiğini belirtti. Ayrıca ‘Barış Pınarı’ operasyonunu ve Resulayn ve Tel Abyad şehirleri üzerindeki kontrolünü ve ondan önce ‘Zeytin Dalı’ Operasyonu ile Halep kırsalındaki Afrin şehrinin kontrol altına almasını kınadı.

İsveçli Büyükelçi, geçtiğimiz Salı günü Kamışlı'daki karargahında ‘Kürt Ulusal Konseyi’ başkanlığıyla bir toplantı yaptı. Heyet başkanı Önder Muhammed İsmail, Orneus'un ‘İsveç ve Kürt halkının dostu olduğunu ve ABD'nin birlik rolü ile ilgilendiklerini ve diyalogu desteklediklerini’ söyledi.

Kürt Ulusal Birlik Partileri heyetine başkanlık eden Aldar Halil, “İsveç heyetine, Kürt Konseyi ile diyaloğun devamını sağlamaya istekli olduğumuz ve amacımızın Suriye'de demokratik barış sürecini yürütmek için birleşik bir Kürt cephesine ulaşmak olduğuna dair güvence verdik” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya