Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Asya’da koronavirüs vaka sayısı 10 milyonu aştı

Asya’da koronavirüs vaka sayısı 10 milyonu aştı

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 13:45
Delhi'nin eski semtlerinde bir pazarda maske takan insanlar (Reuters)

Asya dünya genelinde koronavirüste 10 milyon vaka sayısına ulaşırken, Hindistan’da vakalar hızla artmaya devam ediyor.

Asya kıtası dünya genelinde 42,1 milyon vakaya ulaşan koronavirüsün yaklaşık dörtte birlik bir kısmını oluşturuyor. 160 bin ölümün yaşandığı Asya’da bu rakam virüs kaynaklı ölü sayısının yüzde 14’üne eşit.

Reuters haber ajansına göre, uzmanlar test sayısındaki eksikliklerin birçok ülkedeki vakaların rapor edilmeme olasılığını göz önünde bulundurarak, gerçek vaka ve ölüm sayısının çok daha yüksek olduğunu dile getiriyor.

Asya'daki bu yükselişe rağmen, virüsün Avrupa ve Kuzey Amerika'da tekrar hızlı yayılmasının aksine, bölge son haftalarda pandemiyle mücadelede genel olarak bir gelişme kaydetti.

Güney Asya'da bildirilen vakaların %21'i ve ölümlerin %12'si ile Hindistan, salgından en kötü etkilenen ülke oldu.

Hindistan, virüsün yayılmasında son zamanlarda yaşanan yavaşlamaya rağmen dünya genelinde ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Hindistan’da günlük 57 bini aşkın yeni vaka kaydediliyor.

Hindistan'da virüs kaynaklı günlük ortalama ölü sayısı hali hazırda 764. Bu dünya çapında virüs nedeniyle her 13 ölümden birini temsil ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya