Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pompeo: Çin'in Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesi 'din özgürlüğüne en büyük tehdit'

Pompeo: Çin'in Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesi 'din özgürlüğüne en büyük tehdit'

Perşembe, 29 Ekim, 2020 - 13:15
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Endonezya'yada (EPA)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesini din özgürlüğüne yönelik en büyük tehdit olarak nitelendirdi.

Pompeo’nun bu açıklaması, Endonezya'nın en büyük Müslüman örgütü Nahdlatul Ulema'nın gençlik kolları önünde yaptığı konuşma sırasında geldi.

Reuters haber ajansına göre, ticaret ve güvenlik ilişkilerini güçlendirmek için bölgesel bir tur kapsamında dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesini ziyaret eden Pompeo, Endonezyalıları Çin'in Sincan, Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesiyle ilgili gerçekleri araştırmaya çağırdı.

ABD’li bakan, Çin'in tartışmalı Güney Çin Denizi konusundaki iddialarını reddettiği için Endonezya'ya övgüde bulundu.

Bu yılın başlarında Endonezya, münhasır ekonomik bölgesine saldırdığını söylediği balıkçı teknelerini ve Çin Sahil Güvenlik gemilerini sınır dışı etti.

Endonezya’dan önce Pompeo Sri Lanka, Hindistan ve Maldivler'i ziyaret etti.

Pompeo, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile yatığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısı sırasında, “Yasalara uyan tüm ülkeler, Çin Komünist Partisi'nin Güney Çin Denizi'ndeki yasadışı iddialarını reddediyor. Endonezya'nın Natuna Adaları üzerindeki deniz egemenliğini korumaya yönelik kararlı eylemi için ortaya koyduğu örneği memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Marsudi ise, Güney Çin Denizi'nin istikrarlı ve huzurlu bir deniz olarak korunması gerektiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya