Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden seçim günü iki büyük gaf yaptı

Biden seçim günü iki büyük gaf yaptı

Çarşamba, 4 Kasım, 2020 - 09:15
Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden (AFP)

ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden, seçim Günü Philadelphia’da konuşurken torunu ile oğlunu karıştırarak iki büyük gaf yaptı.

Biden,  2015 yılında beyin kanserinden ölen oğlu Beau’nun kızını, Pennsylvania’daki destekçilerine oğlu ‘Beau Biden’ olarak tanıttı.

Joe Biden, “Çoğunuzun Delaware’den Senato’ya seçilmesine katkıda bulunduğunuz oğlum Beau Biden’ı size takdim ediyorum” dedikten sonra hatasını fark edip, “Bu benim torunum Natalie” şeklinde konuştu.

Ancak Biden bu esnada ikinci bir gaf daha yaptı ve Natalie’ye değil bir diğer torununa sarıldı.

Trump, seçim kampanyası boyunca sık sık gaf yapan Biden’in zihinsel yeteneklerini sorguladı.

2015 yılında hayatını kaybeden oğlu ile ilişkileri çok sağlam olan Biden, seçim mitinglerinde oğluna sürekli övgüde bulundu.

Delaware Başsavcısı olan Beau Biden, 2008'de Irak’ta bir yıl süreyle yüzbaşı olarak görev yapmıştı.

ABD’li seçmenler, ülkedeki siyasi bölünmeyi ortaya çıkaran fırtınalı bir seçim kampanyasının ardından başkanlarını seçmek için dün sandık başına gitti.

Florida Üniversitesi’nin ABD Seçimler Projesi’ne göre, seçim günü öncesinde 100 milyonun üzerinde ABD’li şahsen veya posta yoluyla erken oy kullandı. Bazı uzmanlar, seçim genelinde 1908’den beri en yüksek katılım oranını bekliyor.

Ömrünün 50 yılını kamusal hayatta geçiren, eski Başkan Barack Obama’nın Yardımcısı Biden, birçok seçim anketinde Trump’ın önünde görünüyordu.

Ancak 2016 seçimlerinde Demokrat aday Hillary Clinton’ın ulusal oylamada yaklaşık 3 milyon fazla oy almasına rağmen kaybetmesi gibi Trump yine bir sürpriz yapabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya