Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan özel sektördeki yabancı işçilere ek hak reformu

Suudi Arabistan’dan özel sektördeki yabancı işçilere ek hak reformu

Çarşamba, 4 Kasım, 2020 - 14:30
Girişim, özel sektör kuruluşlarındaki tüm göçmen işçileri içeriyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, Ulusal Dönüşüm Programı doğrultusunda yabancı işçilere ek haklar sağlamak için çalışma yasasında reform yapmaya yönelik bir girişim başlattı.

Bakanlık, yerel işgücü piyasasını hem işverenler, hem de yabancı işçiler için faydalı olacak şekilde düzenlemeyi öngörerek, 14 Mart 2021’de yürürlüğe girecek olan ‘Emek Reformu Girişimi’nin başlatıldığını duyurdu.

Özel sektör kuruluşlarındaki tüm göçmen işçileri içeren girişim, işgücü piyasasının esnekliği, etkinliği ile rekabet gücünü artırmayı ve ülkenin uluslararası uygulamalar doğrultusunda çekiciliğini artırmayı hedefliyor.

Bu kapsamda, yurtdışından gelen işçinin iş sözleşmesinin bitiminde işverenin onayına gerek kalmadan başka bir işe geçiş yapmasına izin verilirken, çıkış-yeniden giriş vizesi talep etmesine ve nihai çıkış vizesi almasını da sağlıyor. Böylelikle vizelerin hepsi artık işverenin izni gerekmeden otomatik olarak onaylanacak.

Çıkış ve yeniden giriş vizesi reformu, göçmen işçilerin işverenin onayı olmadan Suudi Arabistan dışına seyahat etmelerine izin verecek.

Nihai çıkış vizesi reformu ise, yabancı işçilerin iş sözleşmesinin sona ermesinin ardından işverenin izni olmadan Suudi Arabistan’dan ayrılmasına olanak sağlıyor.

Tüm bu hizmetler, Absher uygulaması ve Bakanlığa ait Qiwa portalı aracılığıyla halka sunulacak.

Emek Reformu Girişimi’nin, işgücü piyasasının esnekliği, gelişimi ve özel sektörün üretkenliğini artırmasının yanı sıra ulusal Dönüşüm Programı aracılığıyla 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmak da dahil olmak üzere olumlu ekonomik etkilerinin olması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya