Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB ve Yemen’den ortak insani yardım toplantısı

AB ve Yemen’den ortak insani yardım toplantısı

Çarşamba, 4 Kasım, 2020 - 15:15
Yemenli bir çiftçi insani krizlerin yaşandığı bir dönemde mısır hasadı yapıyor (EPA)

Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Necib el-Avc, ülkesine insani yardımın ulaşımını engelleyen bir dizi sorun olduğunu bildirdi. Bunların başında, Husi milislerinin yardımların ülkeye ulaşmasında çıkardığı engeller bulunuyor. Bunun yanı sıra insani yardım kuruluşlarının denetlenmesiyle ilgili zayıflık ve şeffaflık eksikliği de engellerden diğeri.

Yemen bakanının açıklamaları, Avrupa Birliği’nin Yemen Büyükelçisi Hans Grundberg ile Avrupa Birliği ve İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde 12-13 Kasım’da yapılacak olan bir sonraki Yemen toplantısına ilişkin düzenlemeler konusunda yapılan toplantı sırasında dile getirildi.

Siyasi kaynakların bildirdiğine göre Avc, Yemen Hükümetinin Avrupalı yetkililerle görüşmesi sırasında insani müdahale ve kalkınma sürecini desteklemede önemli ve etkili bir ortak olarak Yemen’e desteğinden dolayı Avrupa ülkelerine minnettar olduğunu belirtti.

Saba Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Yemen Planlama Bakanı, ülkesindeki yardım çalışmalarının karşılaştığı zorluklara değindi. Bunların en önemlisi, Husi milislerinin yardım çalışmalarını engellemede uyguladığı ihlaller ve kısıtlamalar ve ihtiyacı olanlara insani yardım ulaştırması.

Bakan, insani yardımların ulaşmasının önündeki engelleri şöyle sıraladı: Yardımların kişiselleştirilmesiyle ilgili zaaf, yardım kuruluşlarının BM ve diğer uluslararası örgütler tarafından denetlenmemesi ve şeffaflığın olmaması, işletme giderlerinde maliyetin yükselmesi ve bazı kuruluşların üzerinde anlaşmaya varılan müdahale planına ve dönüşüm aşamasının gerekliliklerine ve barış inşası sürecine katkıda bulunmak için yardım çalışmalarını kalkınma ile ilişkilendirme konusundaki başarısızlıkları. Başarısız oldukları bu projeler, özellikle kırsal alanlarda çok sayıda genç için iş fırsatları yaratmak, tarım ve balık gibi ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve ayrıca Kovid-19 salgınının ekonomik ve toplumsal yansımalarının üstesinden gelmeye katkıda bulunan projeler olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği'nin Yemen büyükelçisinin, Avrupa Birliği ve İsveç Dışişleri Bakanlığı'nın ev sahipliğinde üst düzey insani yardım görevlilerinin Yemen'deki bir sonraki toplantısının "birçok önemli konuyu koordine etmenin anahtarı olduğunu, bunların en önemlisi insani yardım çalışmalarını baltalayan ve dolayısıyla projelerin performansını ve uygulama hızlarını etkileyen" bir anahtar olduğunu söylediğini aktardı.

Aynı bağlamda, Yemen Planlama Bakanı, “iş yaratmayı destekleyen ve ekonomik istikrarın sağlanmasına katkıda bulunan kapsamlı bir ekonomik büyüme modeli sağlamak için insani yardım planının nasıl yönetileceği ve finanse edileceği konusunda hükümeti, yerel kurumları ve özel sektörü içerecek şekilde ortaklığı genişletmek için periyodik olarak stratejik bir inceleme yapılmasını” önerdi. Özellikle gıda güvenliğini artırma ve tüm bölgelerde vatandaşlara uygun fiyatlarla temel gıda ürünlerini sağlamaya yönelik tedbirlerde. Ayrıca "yardım dağıtımında ademi merkeziyetçilik ilkesini benimseyerek, yerel ortakların ve bu kuruluşlarda çalışan yerel çalışanların listelerini gözden geçirerek ve yardımın alıcılara tüm valiliklerde ayrım gözetilmeksizin ulaştırılmasını sağlayıp Yemen'deki yardım çalışmalarının kapsamlı bir şekilde düzeltilmesi de önerilerinin arasındaydı.


Editörün Seçimi

Multimedya