Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistanlı efsane basketbolcu Muhsin el-Muvelled, Guiness Rekorlar Kitabına adını yazdırdı

Suudi Arabistanlı efsane basketbolcu Muhsin el-Muvelled, Guiness Rekorlar Kitabına adını yazdırdı

Perşembe, 5 Kasım, 2020 - 13:00
Muhsin el-Muvelled Guiness Rekorlar’ı belgesini tutuyor

Suudi Arabistanlı efsane basketbolcu Abdul Muhsin el-Muvelled “dünyanın en yaşlı profesyonel basketbol oyuncusu” unvanını kazanarak Guiness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı. Guiness Rekorlar Kitabının dünya rekorlarını izleme komitesi Muhsin’in 1979 ve 2015 yılları arasındaki performansını ele alarak “dünyanın en yaşlı profesyonel basketbol oyuncusu” unvanını kazandığını belirtti.

Bu karar, 74 yaşındaki Mısırlı İzzeddin Behader’in dünyanın en yaşlı profesyonel futbol oyuncusu olarak ilan edildiği açıklamadan birkaç hafta sonra geldi.

Efsane oyuncu Muhsin, 1963 yılında Suudi Arabistan’daki Medine şehrinde dünyaya geldi ve 36 yıl boyunca çeşitli takımlarda basketbol macerasını sürdürdü. Bu 36 yıl boyunca yerel, Körfez ve Arap spor camiası başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde onlarca ödül aldı. Muhsin, hafızalara kazınan bir maçta takımına 82 sayı kaydetmişti.

Basketbol macerasına Suudi Arabistan Birinci Ligi’nde başlayan Muhsin, gençler kategorisinde ise Medine bölgesinde üç şampiyonluk, olimpiyat grubunda ise bir şampiyonluk kazandı.

Muhsin’in ödül dolabında 15 premier lig ödülü, 14 şampiyonluk, 3 elit oyuncu, 4 Körfez ödülü ve Lübnan’da düzenlenen Arap şampiyonluk maçında üçüncülük ödülü var.

1986 yılında 20 yaşındayken ilk defa Suudi Arabistan Milli Takımına seçilen Muhsin, 2005 yılında basketbol hayatına ülkesinde devam etmeye karar verdi.

6 kez “En İyi Suudi Arabistanlı Basketbolcu” unvanını kazanan Abdul Muhsin el-Muvelled, basketbola katkılarından dolayı Asya Basketbol Birliği ödülünü elde etti. 2013 yılında Körfez turnuvasında en yaşlı oyuncu sıfatıyla Umman Federasyonu, 2014 yılında ise aynı nedenle Rabat’ta Arap Federasyonu tarafından ödüle layık görüldü.

Muhsin el-Muvelled, Riyad’da Arap Polis Şampiyonluğu’nda örnek oyuncu ödülünü aldı.

El-Muvelled “Basketbol önceden daha farklıydı, daha fazla takım oyunu vardı. Spor tesisleri çok fazla değişti. Şu an olduğu gibi yetkili bir medya yoktu. Umarım ki bugünkü nesil sahip oldukları bu harika avantajlardan faydalanır. Bir Suudi, bir Arap olarak Guiness Rekorlar Kitabında bu unvana layık görüldüğüm için gururluyum. Bu benim, Krallık ve ailem için tarihi bir an. Allah’a bana sağlık ve zindelik verdiği için şükrediyorum, çünkü tüm bu dönem boyunca spor yapmaya devam ettim” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya