Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta yıl sonuna kadar koronavirüs nedeniyle 6 bin ölüm kaydedilmesi bekleniyor

Tunus’ta yıl sonuna kadar koronavirüs nedeniyle 6 bin ölüm kaydedilmesi bekleniyor

Cuma, 13 Kasım, 2020 - 10:45

Tunus Sağlık Bakanı Fevzi Mehdi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının hız kazanması ve sağlık yetkilileri tarafından bir hafta içerisinde 10 bin vakanın tespit edildiğinin bildirilmesi ile akşam 20.00’den itibaren tüm eyaletlerde sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verildiğin duyurdu. Ayrıca şehirler arası seyahatin yasaklanması, 15 Kasım’a kadar kafe ve restoranların 16.00’dan itibaren kapalı olması ve hükümet tarafından onaylanan önlemlerin sürdürülmesi de kararlaştırıldı.

Sağlık Bakanı “İhtiyati önlemlerin yürürlükte kalacağı 15 Kasım’da duyurulacak” açıklamasında bulundu.

Birçok kafe, restoran ve seyahat acenteliği ile ilgili proje sahipleri söz konusu önlemlere tepki göstermiş, önlemlerin kaldırılmasını talep etmişlerdi. Ancak resmi açıklamalar, salgının tamamen kontrol altına alınması için önlemlerin yürürlükte kalacağına işaret ediyor.

Tunus Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yeni ve Gelişen Hastalıklar Milli Gözlemevi Genel Müdürü Nassaf bin Aliyye, virüse bağlı ölümlerin artmaya devam etmesinin yıl sonuna kadar 6 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olabileceğini bildirdi. Aliye, çok sayıda vatandaşın ihtiyati önlemlere ve sağlık prosedürlerine riayet etmediğini ve sosyal mesafe kurallarına uymadığını vurguladı.

Bin Aliyye, Tunus’un 24 vilayetinden 17’sinde her yüz bin kişide 100’ü aşkın vaka kaydedilmesi ile yüksek bir yayılma oranının kaydedildiğini, bu sebeple söz konusu bölgelerde durumun ciddi, olduğunu söyledi. 

Nassaf bin Aliye, son zamanlarda alınan önlemlerin etkinliğinin değerlendirilmesi ve etkilerinin gözlemlenmesi için uygulamanın başlangıcının ardından iki hafta geçmesi gerektiğini belirtti.

Aliyye, önlemlerin hızlı bir şekilde kaldırılmasının salgının yayılma oranını hızla yükselmesine ve virüsle mücadelede alınan yolun boşa gitmesine neden olacağının altını çizdi. ayrıca Gözlemevi’nin belediyeler, hastaneler ve özel klinikler gibi kaynaklardan alınan ve koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirenlere ilişkin verilerin birleştirilmesine katkı sağlayacak olan hızlı bir bilgilendirme uygulaması oluşturulacağını açıkladı.

Aliyye söz konusu uygulamaya Sağlık Bakanlığı, İletişim Teknolojileri ve Dijital Ekonomi Bakanlığı, Yerel İşler ve Çevre Bakanlığı ve Gözlemevi iş birliği ile başlanacağı bilgisini verdi.

Tunus’ta geçtiğimiz hafta 10 bine yakın yeni vaka tespit edildiği ve vakalardan 284’ünün hastanede resüsitasyon bölümünde olduğu açıklandı. 

Sağlık Bakanlığı koronavirüs vakalarının tedavisi için hastanelerin kapasitelerinin ve imkanlarının geliştirilmesi için çalışıyor. Söz konusu çalışmalar arasında devlet hastanelerinde sayısı 248 olan resüsitasyon yataklarına ek olarak 190 yeni yatak alınmasının yanı sıra sağlık personel ataması da var.

Ülkedeki toplam vaka sayısının 73 bine yakın olduğu tahmin ediliyor. Tunus’ta virüse bağlı ölümlerin 2 bin 6, iyileşen vaka sayısının da 48 bin 103 olduğu açıklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya