Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan protestolara rağmen KKTC’yi ziyaret edecek

Erdoğan protestolara rağmen KKTC’yi ziyaret edecek

Cuma, 13 Kasım, 2020 - 18:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Reuters)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendi deyimiyle, ‘piknik yapmayı’ düşündüğü Maraş’ın da yer aldığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) bu Pazar günü ziyaret etmesi bekleniyor.

Erdoğan, 26 Ekim’de yapılan seçimde KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Kapalı Maraş’ta bir piknik yapabiliriz. Biz buradan ekranlardan izliyoruz, bizzat yaşayalım istiyoruz” şeklinde konuşmuştu.

KKTC’nin sembollerinden olan Maraş’ın 45 yıl sonra açılma kararı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi hükümetinin yanı sıra bu kararı cumhurbaşkanlığı seçimine doğrudan müdahale olarak gören bazı Kıbrıs Türklerinin de tepkisine neden oldu.

AFP’ye konuşan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden Pavlos Lacovou, 1974 Kıbrıs Harekatı sırasında 19 yaşında Maraş’ı terk etmek zorunda kaldığını ve 8 Ekim’de kısmen yeniden açılana kadar 45 yıl şehre giremediğini dile getirdi.

Lacovou, doğduğu şehirde buldozerlerin çalıştığını görünce kalbinin kırıldığını söyleyerek, “Böyle bir şey gördüğünüzde, bir daha hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anlarsınız” dedi.

62 Güney Kıbrıslı Rum ve Kuzey Kıbrıslı Türk örgütü dün Maraş’ın tek taraflı yeniden açılmasına son verilmesi çağrısında bulundu.

İmza sahipleri, Türkçe, Yunanca ve İngilizce olarak yayınlanan çağrı metninde,  “Maraş’ın eski sakinlerinin anıları ve acılarını ayaklar altına alan bu yeniden açılış töreni vicdanımıza zarar veriyor” denildi.

Ayrıca geçtiğimiz Salı günü, Erdoğan’ın KKTC ziyaretine karşı çıkan yüzlerce kişi gösteri yaptı ve ‘Başkalarının acıları üzerinde gezmeyin’ ve ‘Kıbrıs’ta Kıbrıslılar karar verir’ yazılı pankartlar taşıdı.

Adanın her iki tarafındaki protestolara rağmen, Cumhurbaşkanı’nın bu Pazar günü ziyaret edeceği Maraş’ta tüm hazırlıklar sürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya