Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, Kerkerat davasında Fas ile dayanışma içerisinde olduğunu bildirdi

BAE, Kerkerat davasında Fas ile dayanışma içerisinde olduğunu bildirdi

Cumartesi, 14 Kasım, 2020 - 11:00
BAE Dışişleri Bakanlığı, Kerkerat'taki provokasyonları, ümitsiz ve kabul edilemez uygulamaları kınadı (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fas Kralı 6. Muhammed’in ülkesini Moritanya’ya bağlayan Kerkerat sınır bölgesine yönelik yasadışı geçişlere son verme kararını desteklediğini, Fas ile dayanışma içerisinde bulunduğunu bildirdi. Kral 6. Muhammed’in bu kararı, iki komşu ülke arasındaki ticari ve sivil trafiği güvence altına alma amacı taşıyor.

Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, 21 Ekim'den bu yana kaydedilen provokasyonları, ümitsiz ve kabul edilemez uygulamaları kınadığını dile getirdi. Tüm bunların imzalanan anlaşmaların açık bir ihlali olduğu, bölgenin güvenliği ve istikrarına gerçek bir tehdit teşkil ettiği de vurgulandı.

BAE, Rabat'ın kendi toprakları ve vatandaşlarının güvenliğini savunmak için aldığı tüm tedbirlere olan desteğini yineledi.

Bölgedeki “ticari ve sivil trafik özgürlüğünün yeniden tesisi için” dün Moritanya sınırındaki çöl bölgesinde yer alan Kerkerat tampon bölgesinde askeri operasyon başlattığını duyuran Fas, Polisario Cephesi'nin yürüttüğü provokasyonları kınadı.

Fas Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bu operasyonun Polisario üyelerinin özellikle de Moritanya ve Sahra Altı Afrika'ya mal taşıyan kamyonların geçiş yoluna 21 Ekim’den bu yana koyduğu engellerin ardından geldiği belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“21 Ekim'den bu yana bölgeye sızan Polisario ve milisleri, burada çete operasyonları gerçekleştirerek bu yol eksenindeki ticari ve sivil trafiği engelledi. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler (BM) Batı Sahra Referandum Misyonu MINURSO’ya (ateşkes anlaşmasına uyulup uyulmadığını gözlemleyen bir misyon) bağlı askeri gözlemcilerin çalışmalarını devamlı olarak sınırladı.”

Guerguerat, BM Barış Gücü kuvvetlerinin düzenli devriye gezdiği tampon bir bölge sayılıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya