Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE’den Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ateşkese tam destek

BAE’den Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ateşkese tam destek

Pazartesi, 16 Kasım, 2020 - 09:30
Şeyh Muhammed bin Zayed’in Ermenistan Cumhurbaşkanı ile Abu Dabi’de görüşmesi sırasında (WAM)

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, ülkeye resmi ziyarette bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ile bir araya geldi. Görüşmede, bölgesel ve ulusal konuların yanı sıra dostluk, işbirliği ile iki ülke ve halklarının çıkarlarını geliştirme konuları ele alındı.

Veliaht Prens ve Ermenistan Cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki çeşitli işbirliği konularını ele alırken özellikle BAE ve Ermenistan arasındaki kalkınma sürecine hizmet eden ve ortak çıkarları gerçekleştiren ekonomi ile kalkınma konularını görüştü.

İki ülke, koronavirüs salgınının meydana getirdiği küresel kriz dahil olmak üzere, birçok konu ve ortak endişeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Ayrıca görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra Orta Asya ile Kafkaslardaki gelişmeler ele alındı.

Şeyh Muhammed bin Zayed, ülkesinin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkes anlaşmasını desteklediğini belirterek anlaşmanın daimi ve istikrarlı barışı sağlayan ve çekişmeler sayfasını kapatan bir adım olması temennisinde bulundu.

Öte yandan, Ermenistan Cumhurbaşkanı, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’a iki ülke arasındaki ilişkilere desteği ve katkısından dolayı teşekkür etti. Ayrıca, Ermenistan’ın birçok alanda kalkınmasına tanıklık eden ülkesi arasındaki ilişkileri güçlendirme noktasındaki isteğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya