Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Washington ile Tahran yönetimi arasındaki mesajlaşmalar

Washington ile Tahran yönetimi arasındaki mesajlaşmalar

Cuma, 20 Kasım, 2020 - 08:30
ABD Dışişleri Bakanlığı Arap Körfezi işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Vekili Timothy Lenderking.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Washington’ın Tahran yönetimi ile ikincil kanallar üzerinden mesajlaştığını söyledi. Yetkili bunun, Körfez’deki arabulucular ve diğer ülkeler aracılığıyla gerçekleştiğini, mesajlaşmanın ABD’nin Tahran ile doğrudan müzakere etme ve diyalog masasına oturma arzusunu gösterdiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Arap Körfezi işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Vekili Timothy Lenderking konuya dair şu açıklamalarda bulundu:

“ABD’deki mevcut yönetimin İran rejimiyle doğrudan müzakerelerde bulunma arzusu vardı. Ancak Tahran yönetimi bunu reddetti ve kötü niyetli davranışlarını sürdürdü. ABD ile İran arasındaki mesajlaşma Körfez’deki arabulucular sayesinde gerçekleşti.”

ABD’li yetkili, söz konusu mesajlaşmaların ne zaman gerçekleştiği konusunda ayrıntı vermedi. Tutukluların karşılıklı değişimi ve mesaj alışverişiyle ilgili olarak geçmişte arabulucular sayesinde kurulan iletişim doğrultusunda Washington ile Tahran’ın doğrudan müzakerelerde bulunmalarını umut ettiğini dile getirdi.

Lenderking, ABD’nin İran Özel Temsilcisi Elliott Abrams’ın İran ile doğrudan müzakereler konusundaki tutumunu netleştirdiği açıklamalarına atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Bu, şu anki mevcut Trump yönetimiyle birlikte ABD’nin bir arzusudur. Ancak İran bunu istemiyor. Birlikte kararlaştırdığımız şartlar ve kısıtlamalara tabi olmalarını umuyorum.”

Lenderking, önceki gün 29 Arap-ABD’li karar vericinin katılımıyla düzenlenen yıllık konferansta, yeni döneme geçilmeden önce Washington’daki mevcut yönetimin gündemindeki en önemli konuların “bölgeyle iyi ve güçlü bir ilişki içerisinde olmak, anahtar konumundaki önemli meseleleri korumak, genel olarak Körfez ve Ortadoğu’daki müşterek çıkarlarını muhafaza etmek” oldu bilgini verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya