Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

KİK: Suudi Arabistan G20 başkanlığıyla öncü rolünü kanıtlıyor

KİK: Suudi Arabistan G20 başkanlığıyla öncü rolünü kanıtlıyor

Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 17:45
KİK Genel Sekreteri Nayef el- Hacraf (Şarku'l Avsat)

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Nayef el- Hacraf, yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın gruba başkanlığı sırasında G20 zirvesinin yönetimindeki öncü ve önemli rolünü kanıtladığını söyledi.

Genel Sekreter, Suudi Arabistan'ın tüm dünyayı kasıp kavuran koşullara rağmen G20 başkanlığı sırasında gösterdiği büyük ve istisnai çabalarından övgüyle söz etti. Krallığın G20 başkanlığı döneminde her düzeyde gerçekleşen zirve çalışmalarını ve toplantıları hazırlama ve yönetmedeki liderliğini ve kilit rolünü kanıtladığına işaret etti. Bu durumun krizlerle yüzleşmede uluslararası işbirliğini desteklemeye, güçlendirmeye ve herkes için daha iyi bir gelecek için çalışmaya olumlu bir şekilde yansıyacağını vurguladı.

Hacraf, Riyad’ın bu başkanlığı hak ettiğini ve bu büyük başarının G20 yürüyüşünde bir kilometre taşını temsil ettiğini ifade etti. Genel Sekreter, “Bu da bizi KİK ülkelerinde, Suudi Arabistan'ın bu zirvenin çalışmalarına liderlik etmedeki yetenekleri ve başarısıyla gurur duymamızı sağlıyor” dedi.

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Riyad'ın G20 liderler zirvesine ev sahipliği yapmasından memnun olduğunu açıkladı. Kral Selman, G20'nin salgın döneminde gücünü ve etkisini bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, bugün, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, “G20, korona salgınının etkilerini hafifletme konusunda yeteneğini kanıtladı. Sorumluluğumuz, herkes için daha iyi, sağlıklı ve müreffeh bir geleceğe doğru ilerlemekti, öyle olmaya da devam edecek. Suudi Arabistan, bu yılki çalışmalarına başkanlık ettiği G20 ülkelerinin liderlerinin bir araya gelmesinden memnun. G20, korona salgınının etkilerini hafifletmek amacıyla çabalarını birleştirme gücünü ve yeteneğini kanıtladı” dedi.

Riyad, G20 liderleri zirvesine bugün ve yarın ev sahipliği yapacak. Riyad’ın, G20 liderler zirvesine ev sahipliği yapması Arap dünyası için bir ilk anlamına geliyor.

G20 liderleri zirvesi, gündemdeki ekonomik meseleler üzerinde uluslararası bir fikir birliğine varmayı amaçlıyor.

Video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen zirve toplantılarının on beşinci oturumuna Kral Selman bin Abdulaziz başkanlık ediyor. G20 liderleri zirvesi korona salgınının yarattığı küresel koşullar ışığında, çok sayıda liderin ve uluslararası ve bölgesel kuruluşların katılımıyla gerçekleşiyor.

Zirve gündeminde başta enerji, iklim, dijital ekonomi, sağlık ve eğitim olmak üzere bir dizi konu yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya