Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kral Selman: Suudi Arabistan döngüsel karbon ekonomisi için ulusal bir program başlatacak

Kral Selman: Suudi Arabistan döngüsel karbon ekonomisi için ulusal bir program başlatacak

Pazar, 22 Kasım, 2020 - 18:00
Kral Selman ‘Gezegeni koruma’ konulu etkinlikte konuştu (SPA)

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Suudi Arabistan’ın yenilenebilir enerji için büyük planları olduğunu söyleyerek, ülkenin döngüsel karbon ekonomisi için ulusal bir program başlatacağını bildirdi.

Kral Selman G20 zirvesi kapsamında video konferans aracılığıyla düzenlenen ‘Gezegeni koruma’ konulu etkinlikte yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Döngüsel karbon ekonomisi bağlamında gezegeni korumakla ilgili ikinci etkinlikte sizleri ağırlamaktan onur duyuyorum.

Salgının etkilerinden kurtulurken, insan gücünün artırılması yoluyla güçlü, kapsayıcı, dengeli ve sürdürülebilir bir ekonomi sağlayan, gezegeni koruyan ve 21. yüzyılın fırsatlarını herkes için yakalamayı içeren yeni ufuklar şekillendirecek koşulları yaratmalıyız.

Gezegeni korumak Suudi Arabistan için son derece önemlidir. Suudi Arabistan’da 2030 yılına kadar, elektrik üretmek için kullanılan enerjinin yüzde 50’sini temsil edecek yenilenebilir enerji kaynakları için büyük planlarımız var, buna rüzgar ve güneş enerjisi de dahil.

2012 yılında Ulusal Enerji Verimliliği Programı’nı başlattık. Çünkü bu, döngüsel karbon ekonomisi ilkesi çerçevesinde emisyonları azaltma çabalarının temel bir ayağıdır.

Suudi Arabistan, sürdürülebilirliği kapsamlı bir şekilde gerçekleştirmeye yönelik mevcut çabaları pekiştirmek ve hızlandırmak için Ulusal Döngüsel Karbon Ekonomisi Programı’nı başlatacak.

2040 yılına kadar bir milyar hektar bozulmuş araziyi sürdürülebilir bir şekilde koruma, geri kazanma ve yönetme gibi iddialı bir hedefin benimsenmesi çağrısında bulunduk.

NEOM bölgesindeki en büyük yeşil hidrojen tesisini geliştirmek için çalışıyoruz. Bu, SABIC tarafından inşa edilen dünyanın en büyük karbondioksit filtreleme tesisi ve Saudi Aramco’nun geliştirilmiş petrol geri kazanımı için yılda 800 bin ton karbondioksit emisyonu artırma planını da içeriyor.

Ülkeler, emisyonları azaltmak, yeniden kullanmak, geri dönüştürmek ve ortadan kaldırmak gibi döngüsel karbon ekonomisinin dört ayağı üzerinden enerji geçişleri için seçtikleri yollarla uyumlu teknolojileri benimseyebilecek ve geliştirebilecek.

Ekonomiyi geliştirmeye ve insan refahını artırmaya devam ederken diğer ülkeleri de iklim değişikliğini ele alan bu programın hedeflerine ulaşmak için bizimle çalışmaya çağırıyoruz.

G20 dönem başkanı olan Suudi Arabistan, iklim zorluklarının etkilerini azaltmak, enerji sistemlerini daha temiz ve daha sürdürülebilir hale getirmek, enerji piyasalarının güvenliği ve istikrarını artırmak amacıyla emisyonların kapsamlı ve entegre bir şekilde yönetilebileceği döngüsel karbon ekonomisini teşvik etti.”


İlgili HaberlerEditörün Seçimi

Multimedya