Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa kısıtlamaları hafifletmek isterken, dünya koronavirüs aşısını bekliyor

Fransa kısıtlamaları hafifletmek isterken, dünya koronavirüs aşısını bekliyor

Salı, 24 Kasım, 2020 - 15:15
Paris’teki bir hastanede görevli doktor yoğun bakımdaki hastalarla ilgileniyor (AFP)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısındaki düşüşle birlikte salgını kontrol altına almak amacıyla getirilen kısıtlamaların hafifletileceğini açıklaması bekleniyor.

Macron, bu akşam televizyonda açıklayacağı kararları kesinleştirmek için sabah saatlerinde Savunma Konseyi ile bir araya geldi.

Ülkede kısıtlamaların hafifletilmesinin, 1 Aralık, Noel tatilinden önce ve son olarak 2021’in başlarında olmak üzere üç aşamada gerçekleşmesi bekleniyor.

Fransa Başbakanı Jean Castex, bu duyurunun sadece kısıtlamaların hafif bir şekilde hafifletilmesi anlamına geleceği konusunda uyardı.

Bu arada, koronavirüse karşı geliştirilen aşılardan olumlu sonuçlar elde edilirken, bazı aşıların ABD ve Avrupa’da haftalar içinde dolaşıma girmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Trump yönetiminin Kovid-19 aşısı çalışmalarına yönelik başlattığı Warp Speed Operasyonu Başkanı Moncef Slaoui’ye göre, vaka artışının hızla devam ettiği ülkede ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) izin alınmasının ardından aşı kampanyasının Aralık ortasında yapılması umuluyor.

Hükümet, Aralık ayında en çok risk altındaki 20 milyon kişiyi ve ardından her ay 25 milyon ila 30 milyon kişiyi aşılamayı planlıyor.

Şükran Günü’nün yaklaşması, sağlık yetkililerinin endişelerini artırıyor.

Sakinlerin evde kalmaları için yapılan çağrılara rağmen, birçok Amerikalı aileleri ile bir araya gelmek için seyahat etmeye hazırlanıyor. Havalimanları salgının ortaya çıkmasından bu yana eşi benzeri görülmemiş bir şekilde kalabalıklaşırken, yolcular koronavirüs testinden geçmek için sıraya girdi.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 59 milyon 565 bini aştı.

Söz konusu verilere göre, şu ana kadar 1 milyon 402 bin 972 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, 41 milyon 217 bini aşkın kişi de iyileşti.

ABD ölü sayısı bakımından dünyada ilk sırada yer alırken, onu Brezilya, Hindistan  ve Meksika izliyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya