Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Japonya Başbakanı ile görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Japonya Başbakanı ile görüştü

Tokyo, Riyad’ın enerji tedarikini garanti altına alma çabalarını takdir ediyor, Husi saldırılarını kınıyor
Cuma, 27 Kasım, 2020 - 09:15

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, “Suudi-Japon Vizyonu 2030” çerçevesinde iki ülke arasındaki ortak işbirliğinin güçlendirilmesi ihtiyacını vurguladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi dün (Perşembe), Japonya Başbakanıyla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. G20 başkanlığı için Suudi Arabistan’ın tebrike eden Japon Başbakan, Suudi Arabistan liderliğindeki G20 Zirvesi’nin başarısına övgüde bulundu.

Öte yandan Japon hükümeti, İran rejimi tarafından desteklenen Husi milislerin Cidde şehrindeki Suudi petrol tesisini hedef alan son saldırısını kınadı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yoshida Tomoyuki yaptığı açıklamada, ülkesinin böyle bir saldırıyı şiddetle kınadığını ve Suudi Arabistan Krallığı’nın sürdürülebilir petrolü sağlama çabalarını takdir ettiğini belirtti.

Japonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Ortadoğu’da barış ve istikrarın uluslararası toplum için önemli olduğunu ve bölgeden istikrarlı petrol arzının Japonya dahil tüm dünya ekonomisinin refahı için vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Japonya hükümetinin Ortadoğu’da barış ve istikrar sürdürmek ve geliştirmek için ilgili ülkelerle işbirliği içerisinde sürekli çaba göstermeye kararlı olduğunu ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya