Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır-Irak arasında askeri işbirliği mutabakatı

Mısır-Irak arasında askeri işbirliği mutabakatı

Cuma, 27 Kasım, 2020 - 07:00
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Irak Savunma Bakanı Cuma İnad’ı kabul etti (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ülkesinin Irak ile başta askeri alan olmak üzere tüm alanlarda işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti. Sisi Irak’ta “ulusal kurumların güçlendirmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanması, halkın refaha kavuşması” konularında karşılaştığı tüm güçlüklerde Bağdat’a tam destek sağlayacaklarını ifade etti.

Sisi'nin bu açıklamaları Irak Savunma Bakanı Cuma İnad’ı kabul ettiği görüşmede geldi. Görüşmede Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zeki de yer aldı. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi’ye göre görüşmede bölgesel ve uluslararası bazı ortak ilgi alanlarının yanı sıra ortak tatbikatlar, deneyim alışverişi, eğitim programları ve kapasite geliştirme gibi Mısır ve Irak arasındaki ikili askeri işbirliği dosyaları da masaya yatırıldı.

Irak Savunma Bakanı Cuma İnad konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Irak, özellikle bu stresli koşulların dayattığı muazzam zorluklara rağmen, kriz ve karışıklığın hüküm sürdüğü bir bölgede ilham verici bir rol model olma başarısını gösteren Mısır ile işbirliğini güçlendirmeyi arzuluyor.”

Öte yandan Mısır resmi gazetesinde, dün, yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Sisi "Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ni çevreleyen Arap-Afrika Devletleri Konseyi’nin" kuruluş sözleşmesini onaylama kararı aldı. Söz konusu konseyin kuruluş sözleşmesi geçtiğimiz 6 Ocak’ta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da imzalandı.

Konseyde Arap ülkelerinden ve Afrika’dan toplam 8 üye ülke yer alıyor. Bu ülkeler; Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Sudan, Yemen, Eritre, Somali ve Cibuti. Öte yandan Riyad Konsey’in merkezi olacak.

Yeni Arap-Afrika oluşumu, konseyde yer alan ülkeler arasındaki uyum ve işbirliği umutlarını artırmayı amaçlamakta. Bahse konu oluşumun hedeflerinden bir tanesi de küresel ticaretin ve uluslararası deniz trafiğinin korunması yoluyla bu hayati bölgede güvenliği, istikrarı, ticareti ve yatırımı güçlendirmektir. Sözleşmede belirtildiği üzere konsey bölge ülkelerinin güvenlik ve kazanımlarını korumak, bölge halklarının çıkarları doğrultusunda işbirliği yapmak, istişarelerde bulunmak ve koordinasyon sağlamak gibi dosyalarda üye ülkelerin ortak çaba göstermelerini kendisine hedef edinmekte.

Bu yeni oluşum, Asya ve Afrika kıtalarını iki bin kilometreden fazla ayıran deniz yolunu temsil etmesinin yanı sıra Akdeniz’i Kızıldeniz'e bağlayan Süveyş Kanalı’nı, Aden Körfezi'ni Umman Denizi'ne bağlayan Babülmendeb Boğazı’nı kapsaması sebebiyle de büyük önem arz etmekte.


Editörün Seçimi

Multimedya