Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, ilk yerli nükleer reaktörü Hualong One’ı işletmeye başladı

Çin, ilk yerli nükleer reaktörü Hualong One’ı işletmeye başladı

Cumartesi, 28 Kasım, 2020 - 14:45
Hualong One reaktöründeki nükleer güç birimlerinden bir tanesi (Xinhua)

Çin, dün, ilk yerel nükleer reaktörünü işletmeye başladı. Bu, Çin’in Batı teknolojisine daha az bağımlı olma yolunda önemli bir aşama kaydettiği anlamına geliyor.

Çin Ulusal Nükleer Kurumu (CNNC), dün ulusal enerji şebekesine bağlanan Hualong One reaktörünün (Hualong I) her yıl 10 milyar kilovat saat elektrik üretebileceğini ve karbon emisyonlarını 8,16 milyon ton azaltabileceğini bildirdi.

AFP’nin aktardığı habere göre CNNC, Çin’in bu hamleyle Batı’nın “nükleer enerji hegemonyasını" kıracağını kaydetti.

Ulusal Enerji İdaresi, Çin nükleer santrallerinin 2019 yılında ülkenin elektrik ihtiyacının yalnızca yüzde 5'ini karşıladığını ancak Çin'in 2060 yılına kadar karbon etkisini ortadan kaldırmak için belirlediği hedef doğrultusunda bu oranın artmasının beklendiğini belirtti.

"Çin Malı 2025" planında ana hatları çizilen Çin stratejisinin temel hedefi nükleer sektör gibi stratejik sektörlerde Batı teknolojisine bağımlılığı azaltmaktır. Bu planı gerçekleştirmek amacıyla Çinli şirketlere milyarlarca dolar kamu yardımı yapıldı.

CNCC’ye göre, "Hualong One" reaktörünün inşa çalışmaları 2015 yılında başladı ve Çin şu anda yurtiçinde ve yurtdışında altı reaktör daha inşa ediyor.

Toplam kapasitesi 48,75 milyon kilovat olan 47 nükleer santral sahibi Çin, ABD ve Fransa'dan sonra bu alanda üçüncü sırada yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya