Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'nin uçak gemisi ‘USS Nimitz’ Körfez'e geri dönüyor

ABD'nin uçak gemisi ‘USS Nimitz’ Körfez'e geri dönüyor

Cumartesi, 28 Kasım, 2020 - 16:45
USS Nimitz uçak gemisi (AFP)

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve ABD Donanması tarafından dün yapılan açıklamada uçak gemisi USS Nimitz’e, beraberindeki savaş gemileri ile birlikte Körfez bölgesine dönme emri verildiği ifade edildi. Bu karar ile ABD kuvvetlerinin Irak ve Afganistan'dan çekilmesi sırasında "savunma yeteneğinin" korunması hedefleniyor.

ABD gazetesi "USA Today’in" haberine göre Başkan Donald Trump'ın ABD güçlerini söz konusu iki ülkeden çekme kararı, Pentagon'un uçak gemisini (Washington merkezli) ve filosunu Körfez'e geri göndermeye itti.

Amerikan "CNN" televizyonunun dün aktardığına göre bu gelişme, İran'ın önde gelen nükleer bilimcisi Muhsin Fahrizade'nin, Tahran yakınlarında dün aracına düzenlenen saldırı sonucu öldürülmesinin ve Tahran'ın "uygun zamanda intikamın alınacağı” şeklindeki tehdidinden önce gerçekleşti.

CNN televizyonu ayrıca, uçak gemisinin, Joe Biden’ın yönetimi devralacağı Ocak ayına kadar bölgede kalabileceğini bildirdi.

ABD Donanması, geçen hafta Fahrizade'nin öldürülmesinden birkaç gün önce, uçak gemisi USS Nimitz'in Körfez'de konuşlandırılacağını, bu adımın herhangi bir özel tehditle bağlantısı olmadığını açıkladı.

Bahreyn'de üslü ABD Donanması 5. Filosu Sözcüsü Komutan Rebecca Rebarich, geçtiğimiz Çarşamba günü e-posta yoluyla yaptığı açıklamada şunları söyledi: “USS Nimitz’in geri dönmesine neden olan belirli bir tehdit yok. Yeniden konuşlandırma, Irak ve Afganistan'daki ABD kuvvetlerinin sayısındaki azalmayla ilgilidir. Bu adım, herhangi bir tehdide yanıt vermek için yeterli kapasiteye sahip olmamızı sağlar, herhangi bir düşmanı askerlerimizi azalttığımız sırada kuvvetlerimize karşı harekete geçmekten caydırır.”


Editörün Seçimi

Multimedya