Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

DEAŞ'lı militanlar Endonezya'da 4 Hristiyan’ı öldürdü

DEAŞ'lı militanlar Endonezya'da 4 Hristiyan’ı öldürdü

Cumartesi, 28 Kasım, 2020 - 18:00
Polis memurları Endonezya'nın Sulawesi adasındaki saldırı mahallinde incelemede bulunurken (AFP)

Endonezya hükümeti tarafından bugün (Cumartesi) yapılan açıklamaya göre DEAŞ bağlantılı aşırılık yanlısı bir grup, Endonezya'nın Sulawesi adasında bulunan bir köyde 4 Hristiyan’ı öldürdü. Açıklamaya göre ölenlerden birinin başı kesilirken, diğeri diri diri yakılarak öldürüldü.

Bölgedeki bir polis memuru AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, kılıç ve ateşli silahlar taşıyan teröristlerin Cuma sabahı adanın merkezindeki Lembontongoa köyüne geldiklerini, 4 kişiyi öldürdüklerini ve dua ve dini törenlerin yapıldığı bir ev de dahil olmak üzere 6 evi ateşe verdiklerini açıkladı. Polis, saldırının nedeninin henüz bilinmediğini ve şuana kadar kimsenin yakalanamadığını belirtti.

Ancak yetkililer, saldırının büyük olasılıkla Sulawesi adasında bulunan ve ülkede DEAŞ’a bağlı bir dizi terörist gruptan biri olan "Doğu Endonezya Mücahidleri" grubu tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Dünyanın en fazla Müslüman nüfusa sahip ülkesi Endonezya, yıllardır aşırılık yanlısı terörist grupların şiddet eylemleriyle karşı karşıya kalırken, Orta Sulawesi eyaleti de Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında onlarca yıldır süren şiddete tanık oluyor.

Yerel polis şefi Yoga Priyahutama, "Grubun üyelerinin fotoğrafları saldırının tanıklarına gösterildikten sonra saldırganların gerçekten "Doğu Endonezya Mücahidleri" grubundan olduğu sonucuna vardık" dedi.

Cuma günü erken saatlerde yaklaşık sekiz silahlı kişinin düzenlediği saldırı sırasında bölgedeki kilise boştu. Polis şefi, o sırada şans eseri olarak insanların çoğunun evinde olduğunu belirtti.

Köy lideri Rifai, ölen 4 kişinin erkek olduğunu söyledi. Birinin bıçaklandığını, ikincisinin başının kesildiğini, üçüncüsünün başının tamamen kesilmeden öldürüldüğünü, dördüncüsünün ise evinde diri diri yakıldığını kaydetti. 

Söz konusu saldırı gerçekten Doğu Endonezya Mücahidleri tarafından gerçekleştirildiyse, terörle mücadele güçlerinin grubun liderini 4 yıl önce öldürmesinden bu yana ilk saldırı olacak.

Cakarta’da terör uzmanı olan Sidney Jones, 2018'de yaptığı açıklamada, bu grubun Sulawesi köyünde bir deprem ve ardından yaşanan tsunami nedeniyle üyelerini  Palu'ya gönderdiğinden şüphelendiğini söyledi. Ayrıca bölgede, insani yardım çalışanı maskesi altında çalıştıklarını, ancak aslında yeni üyeler toplamakla görevlendirildiklerini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya