Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’de hayalet gölde sürpriz keşif: Grass-poly çiçeği   

İngiltere’de hayalet gölde sürpriz keşif: Grass-poly çiçeği   

Pazar, 29 Kasım, 2020 - 13:45
Çiçekli pembe bitki (AP)

İngiltere'nin Norfolk şehrinde "Hayalet Göleti" olarak bilinen eski, tarım sulaması yapılan bir göletin kıyısında  grass-poly (Lythrum hyssopifolia) olarak bilinen pembe çiçekli bir bitki bulundu. Bu gizemli bitki türü, tohumları çamura batıp yok olduktan sonra göletin restorasyonu sırasında yeniden açığa çıktı.

Bilim insanları, mevcut restorasyon çabalarının ve çevre bakımının, unutulmuş diğer bitki türlerinin geri dönüşüne neden olabileceğini söylüyor.

Şarku’l Avsat’ın BBC’den aktardığı habere göre, University College London'da (UCL) öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Carl Sayre, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ilk ulusal karantinadan kısa bir süre sonra Haydon'daki göletin temizlenmesi sırasında yukarıda belirtilen bitkiyi bulmuştu.

Prof. Dr. Sayre daha önce bu tür bitkiler görmemişti ve yerel botanikçi Dr. Joe Parmenter'a göndermek için hemen fotoğraflarını çekti. Parmenter bitkiyi, Birleşik Krallık'ta yetişen en nadir bitkilerden biri olan grass-poly (Lythrum hyssopifolia) olarak tanımlıyor.

Prof. Dr. Sayre, "Çok güzel bir bitki, gölette bu bitkilerden sadece birkaçını bulduk, ancak yok olmadığını öğrendiğiniz bu bitki grubunu yetiştirmeyi, korumayı ve yaşam alanlarını genişletmeyi umuyoruz" şeklinde konuştu.

Grass-poly çiçeğinin fotoğrafı kendisine geldiğinde çok heyecanlandığını İfade eden Dr. Joe Parmenter: “Onu Norfolk'ta görmeyi hiç beklemiyordum, bu çok istisnai bir keşif. Fotoğrafı gördüm ve hemen bu bitkinin tam olarak ne olduğunu bildiğimi düşündüm" dedi.

Norfolk'ta grass-poly’nin (Lythrum hyssopifolia)  kaydedilen son keşfi yüz yılı aşkın bir süre önceydi.

Birleşik Krallık’taki diğer bölgelerin, göletlerde ve bataklıklar yetişen birkaç bitki popülasyonu daha bulunmuştur.

Haydon'da grass-poly bitkisinin tohumları bir zaman kapsülü gibi çamura gömülü olarak keşfedilmeyi bekliyordu. Göleti eski haline getirmek için söğüt çalıları çıkarıldığında, göletin toprağı rahatsız oldu ve bu olay güneş ışığının toprağa ulaşıp tohumları tekrar filizlendirmesine yol açtı.

UCL Gölet Bakım ve Restorasyon Araştırma Grubu üyesi Prof. Dr. Sayre, "Oksijen yok ve atmosfer çok karanlık, bu da tohumları korumak için ideal.” ifadelerini kullandı. Bu keşif, neslinin tükendiğine inanılan bitkilerin iyi korunarak tekrar hayata döndürülebileceğini gösteriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya